Jump to content

Sanxhaku i Shkupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhaku i Shkupit

Sanxhaku i Shkupit gjatë kohës së perandorisë Osmane ishte pjesë administrative e Vilajetit të Kosovës. Qendër e sanxhakut ka qenë qyteti i Shkupit (Uskup).

Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë sanxhak jetonin 151,546 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 90,840 banorëve mysliman (shqiptar) dhe të 60,706 krishterë (katolik shqiptar dhe ortodoks të racës/kombësisë shqiptare dhe serbe)[1]

Deri në 1912 përbëhej nga kazatë e mëposhtme:[2]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "illyrians.org". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2007. Marrë më 5 prill 2007. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. Vëll. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)