Sanxhaku i Shkodrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sanxhaku i Shkodrës

Sanxhaku i Shkodrës gjatë kohës së Perandorisë Osmane ishte pjesë administrative e Vilajetit të Shkodrës. Qendër e sanxhakut ka qenë qyteti i Shkodrës. Sanxhaku u implementua më 1485, pas rrethimit dhe brendësimit të qytetit dhe viseve brenda Ejaletit të Rumelisë. Asokohe ky sanxhak ndahej në katër kaza: të Shkodrës, të Podgoricës, të Pejës dhe të Bihorit.[1]

Më 1867 me vendim të Mexhlisit Perandorak u ndryshua përbërja administrative dhe u bashkua me Sanxhakun e Shkupit për të formuar Vilajetin e Shkodrës.

Më 1888 e deri në 1912 përbehej nga kazatë e mëposhtme:[2]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pulaha, Selami, red. (1974). Defteri i regjistrimit të Sanxhakut të Shkodrës i vitit 1485. Tiranë: Akademia e Shkencave e RP të Shqipërisë - Instituti i Historisë. fq. 4. OCLC 25633315. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)