Jump to content

Berana

Coordinates: 42°50′37″N 19°52′22″E / 42.84361°N 19.87278°E / 42.84361; 19.87278
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berana
Stema zyrtare e {{{official_name}}}

Beranë është qendra e njësis administrative me të njëjtin emër në Mal të Zi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në enciklopedinë e tij, Sami Frashëri e përshkruan:[1]

Është një qytet qendër nënprefektureprefekturën e Pejës, të provincës së Kosovës, e cila gjendet afër kufirit lindor të Malit të Zi dhe 35 km në veriperëndim të Pejës, në buzë të lumit Lim. Është qytet i vogël dhe ka një xhami, një kazermë dhe një spital ushtarak.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Frashëri, Sami (2002). Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik". Tiranë: Dajti 2000. fq. 32. ISBN 9789992772027. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


42°50′37″N 19°52′22″E / 42.84361°N 19.87278°E / 42.84361; 19.87278