Komuna e Beranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për vendbanimin shiko: Berana


Beranë
Komunë
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Dragoslav Šćekić
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 717 km2
Popullsia 35,068 banorë
Dendësia 48,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +382
Faqja Zyrtare http://www.berane.cg.yu

Komuna e Beranës është njësi administrative lokale në Mal të Zi. Qendër e njësisë është vendbanimi me të njëjtin emër.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Beranës ka pasur 35452 banorë me 9991 ekonomi familjare dhe 13659.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuna e Beranës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 42°50′42″V 19°52′28″L / 42.84500°V 19.87444°L / 42.84500; 19.87444