Komuna e Buduës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për qytetin shiko: Budua


Budua
Komunë
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 122 km2
Popullsia 15.909 banorë
Dendësia 130,40 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +382
Faqja Zyrtare budva.cg.yu

Komuna Budua është njësi adminitrative e nivelit lokal në Mal të Zi. Qendra e njësis është qyteti Budua.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Buduës ka pasur 19170 banorë me 6982 ekonomi familjare dhe 24002.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuna e Buduës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale