Komuna e Rozhajës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për qytetin shiko: Rozhaja


Komuna e Rozhajës
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
22,693 banorë
52,5 banorë/km²
Sipërfaqja 432 km²
Administrata
Shteti Mali i Zi
Qarku ska
Adresa e kuvendit
Kodi postal -
Prefiksi telefonik +382 87
Faqe zyrtare www.rozaje.cg.yu
Politika
Kryetar Nusret Kalač
Partia udhëheqëse (DPS)

Komuna e Rozhajës është njësi administrative e nivelit lokal në Mal të Zi. Qendër e kësaj njësie është vendbanimi me të njëjtin emër.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011, komuna e Rozhajës ka 23,312 banorë me 5684 ekonomi familjare dhe 6676.[1]

Përbërja nacionale 2011
Populli Banorë Përqindja
Boshnjak 19.269 83,91
Shqiptar 1.158 5,04
Mysliman 1.044 4,55
Serb 822 3,58
Malazezë 471 1,75
Të pa përcaktuar 72 0,31
Të tjerë 198 0,86

Sipas regjistrimit të fundit të vitit 2003 komuna e Rozhajës ka pasë 22.693 banorë, të shpërndarë në 26 vendbanime.

Vendbanimet shqiptare të komunës së Rozhajës

Ndër vendbanimet shqiptare të komunës së Rozhajës janë : Ballotiqi, Boxhovi, Vuçi, Llomnica e Epërme, Dacaj, Ibërci, Kolena, Plluncaj, Rozhaja, Seoshnica, Cërnokërpi.

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Komuna e Rozhajës – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale