Besniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Besniku
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Komuna e Rozhajës
Lartësia 1261 metra (m.n.d.)

Besnik, (malazezisht: Бесник/Besnik) është vendbanim në Komunën e RozhajësMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besniku shtrihet në anën e djathtë të lumit Ibër afër trekufishit në mes Kosovës, Serbisë dhe Malit të Zi. Kufizohet me fshatrat : Baq, Vuqë , Dragë dhe në perëndim me Rozhajën. Është vendbanim tipik shqiptarë gjë që na bënë me dije edhe emri i vendbanimet ”Besnik” që konsiderohet fjalë e shenjtë tek Shqiptarët.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2003 ka pasur 388 banor ndërsa sipas regjistrimit të 1991 ka pasur 408 banor.

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e pop. gjatë shek. XX

Lëvizja e popullsisë së vendbanim Besnik.png

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]