Bellacërka (Rozhajë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bellacërka (Gjuha malazeze: Bijela Crkva) është një vendbanim i populluar në komunën e Rozhajës, Mali i Zi.

Bijela Crkva është selia dhe vendbanimi i vetëm i bashkësisë lokale me të njëjtin emër. Ndodhet 10 km larg qytetit të Rozhajës, dhe lidhet me një rrugë të asfaltuar. Popullsia merret kryesisht me blegtori. Nga ndërtesat publike, ekziston një departament rajonal i shkollës fillore "Milun Ivanović" Bishevo, si dhe Kisha Ortodokse . [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mjesna zajednica Bijela Crkva" (PDF) (në serbo-kroatisht). Općina Rožaje. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 qershor 2019. Marrë më 8 qershor 2019.