Rozhaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rozhajë
[[Figura:
Pamje e Rozhajës
|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
9567 (2011)Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme;

emra të pavlefshëm, p.sh. shumë banorë
banorë/km²

Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Mali i Zi
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Rozhajë, (malazezisht:Рожаје/Rožaje) është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Mal të Zi.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tregovishta (Rozhaja e sotme), vendbanim i krijuar rrëzë një kalaje të dikurshme, i përmendur nga udhëpërshkruesi i njohur turk Evlija Qelebiu dhe gjeografi turk Mustafa haxhi Kalfa. Këtë emër Rozhaja e sotme e mbanë deri në Tregovishta (Rozhaja) të cilin e mër Rozhaja e sotme e mbanë deri në vitin 1912 kur okupohet nga Mali i Zi. Në fillim u quajt Rozanj, Rrozaj dhe së fundmi Rozhajë , serb. Rožaje.

Tregovishta (Rozhaja) si vendbanim është krijuar nga fisi Kuq (katër mëhallë të familjeve Fetahajt, Beqiragajt, Ganiqët, Kardoviqët, Colakovici i Hadzici) dhe Kelmendët ( dy mahallë, Zenelagajt dhe Kurtagajt). Objktet e vjetra kulturore në Rozhajë dallohen; vendbanimi ilir në kodrën e Brezës ( Brezojeviqëve), xhamia e Kurtagajve dhe kulla e Ganiqëve.[1]

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 Rozhaja i ka 9567 banorë me 2479 ekonomi familjare dhe 2778 banesa( shtëpi banimi).Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë


Viti Banorë Grafiku
1948 1464 Lëvizja e pop. së Rozhajës gjat shek XX-të.png
1953 1813
1961 2765
1971 5327
1981 7336
1991 9033
2003 11048

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeriaа[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://illyriapress.com/emertimet-gjeografike-apo-toponimet-ne-sanxhak/

[1]

 Commons: Rozhaja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale