Rozhaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rozhajë
Qytet
noform
Pamje e Rozhajës
Vendndodhja
Rozhajë is located in Mali i Zi
Rozhajë
Rozhajë
42°50′V 20°10′L / 42.84°V 20.16°L / 42.84; 20.16Koordinatat: 42°50′V 20°10′L / 42.84°V 20.16°L / 42.84; 20.16
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Nusret Kalač (PDS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43 200 km2
Popullsia 9567 (2011)[1] banorë
Dendësia 21 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 51

Rozhajë, (malazezisht:Рожаје/Rožaje) është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Mal të Zi.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregovishta (Rozhaja e sotme), vendbanim i krijuar rrëzë një kalaje të dikurshme, i përmendur nga udhëpërshkruesi i njohur Osman Evlija Qelebiu dhe gjeografi Mustafa Haxhi Kalfa. Këtë emër Rozhaja e sotme e mbanë deri në Tregovishta (Rozhaja) të cilin e mër Rozhaja e sotme e mbanë deri në vitin 1912 kur okupohet nga Mali i Zi. Në fillim u quajt Rozanj, Rrozaj dhe së fundmi Rozhajë , serb. Rožaje.

Tregovishta (Rozhaja) si vendbanim është krijuar nga fisi Kuq (katër mëhallë të familjeve Fetahajt, Beqiragajt, Ganiqët, Kardoviqët, Colakovici i Hadzici) dhe Kelmendët ( dy mahallë, Zenelagajt dhe Kurtagajt). Objktet e vjetra kulturore në Rozhajë dallohen; vendbanimi ilir në kodrën e Brezës ( Brezojeviqëve), xhamia e Kurtagajve dhe kulla e Ganiqëve.[2]

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 Rozhaja i ka 9567 banorë me 2479 ekonomi familjare dhe 2778 banesa( shtëpi banimi).[1]

Viti Banorë Grafiku
1948 1464 Lëvizja e pop. së Rozhajës gjat shek XX-të.png
1953 1813
1961 2765
1971 5327
1981 7336
1991 9033
2003 11048

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeriaа[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Zavod za statistiku Crne Gore - MONSTAT
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 31 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 Commons: Rozhaja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale