Plluncaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Plluncaj
Плумци
Fshat
Vendndodhja
Plluncaj is located in Mali i Zi
Plluncaj
Plluncaj

Koordinatat: 42°50′15″V 20°11′37″L / 42.83750°V 20.19361°L / 42.83750; 20.19361

Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Krahina Rugovë
Komuna Rozhajë
Rajoni Verior
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1276 m (m.n.d.)
Popullsia 175 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 50′ 15″ Veri

20° 11′ 37″ Lindje

Plluncaj, (malazezisht: Плумци/Plumci) është vendbanim në komunën e Rozhajës, Mal të Zi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike sipas regj. 2003.

shqiptar 91 52.0%

boshnjak 83 47.42%

të panjohur

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 192
Lëvizja e pop. së Pëllumbcit.png
1953 216
1961 242
1971 186
1981 195
1991 180
2003 175


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]