Komuna e Herceg Novit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për qytetin shiko:Herceg Novi


Herceg Novi
Komunë
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Dejan Mandić
Partia (SNP - SNS - SRS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 235 km2
Popullsia 33,034 banorë
Dendësia 140,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +382 88
Faqja Zyrtare www.herceg-novi.cg.yu/

Komuna Herceg Novi apo Boka e Kotorit është njësi administrative e niveit lokal në Mal të Zi. Qendër e kësaj njësie është vendbanimi me të njëjtin emër.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • ..
 Commons: Komuna e Herceg Novit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 42°27′12″V 18°32′33″L / 42.4534°V 18.5424°L / 42.4534; 18.5424