Komuna e Andrejevicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Andrejevicës
Komunë
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Veselin Bakiç
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 283 km2
Popullsia 1.073 banorë
Dendësia 4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi (+382) 087

Komuna e Andrejevicës gjindet në lindje të Malit të Zi , në kufi me Shqipërinë. Andrejevica në Shqip Malësia

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Andrejevicës ka pasur 5117 banorë me 1699 ekonomi familjare dhe 3473.[1]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°44′23″V 19°47′9″L / 42.73972°V 19.78583°L / 42.73972; 19.78583