Komuna e Tivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për qytetin shiko: Tivari


Komuna e Tivarit
Komunë
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Žarko Pavićević
Partia (DPS - SDP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 598 km2
Popullsia 40,037 banorë
Dendësia 67.0 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +382 85
Faqja Zyrtare http://www.bar.cg.yu
Shënim: themeluar në shek. VI si Antipargal

Komuna e Tivarit është njësi administrative lokale në Mal të Zi. Qendër e njësis është qyteti me të njëjtin emër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësit përbërse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tivarit ndahet në 12 bashkësi lokale (mjesna zajednica) dhe 83 vendbanime:

Bashksia Vendbanimet
Tivar I pjesa urbane e qytetit
Tivar II Fusha, Burtaishi, Çeluga, pjesë të Rene-së;
Tivar III pjesë të Belishtës, Sokolana, Ambulanca e Vjetër, vendbanimi Përvoborca;
Tivar IV Popoviqi, pjesë të Belishtës, Bregu i Ahmetit, Breg i Vuleticës , pjesë të Rene-së dhe Tërsanja
Tivar V Sustashi, Zhubi, Maroviqi, Togjemili
Shushani Zukotërlica, Novi Pristani, Zeleni Pojaci, Ilinoa, Shushani, Carevica, Vitiqi dhe Paladini.
Spiçi Bërca, Zeleni, Obala kolonija e binarve, Miroshica I, Turke, Pobrdje, Gorelaci, Miljevci, Sozina, Zankoviqi, Suvi Potoku, Mirosihca II, Zgrada, Bjelila, Papani, Hani-Nehaj, Zagrada, Mihiqi, Gjurmani dhe Çanji.
Tivari i Vjetëri Tivari i Vjetëri, Baukovo, Belveder, Vëllimbushi, Gretva, Bërboti, Turqina, Menke, Mikuliqi, Podgradi, Bartulla, Rapi, Poda e Sipërme dhe Poda e Poshtme, Tomba, Zalefi i Sipërm dhe Zalefi i Poshtëm.
Mërkota Peçurica, Ujëmira, Gërdoviqi, Pelika, Dabezhiqi, Katundi i Madh, Kunja, Gorana e Madhe dhe Gorana e Vogël.
Ostrosi Arbëneshi, Ostrosi i Madh, Ostrosi i Vogël, Martinaj, Gështenja, Boboshti, Skjea, Thtjani.
Sheshtani Livadhi, Brisku i Sipërm, Brisku i Poshtëm, Muriqi i Sipërm, Muriqi i Poshtëm, Besa, Pinçi, Bapsylaj, Gjuraçi, Nënmali, Pecaj, Bugjëri, Dedaj, Lukaj dhe Gurrëza.
Cërmnica Virpazar, Orahova, Braqeni, Mikovci, Zabeli, Boljeviqi, Sotoniqi, Bukoviku, Maçuge, Dupilo, Popratnica, Komarno, Tërnova, Bërçela e Sipërme, Bërçela e Poshtme, Bregu, Ovtoqiqi, Tomiqi, Utërg, Godenja, Selca, Kërrica, Limoni dhe Gluhi Do.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Tivarit ka pasur 42368 banorë me 14211 ekonomi familjare dhe 33312 .[1]

Sipas regjstrimit të fundit të vitit 2003, komuna e Tivarit ka pasur 40.037 banorë të vendosur në 83 vendbanime.

Përberja nacionale:

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët:

• të tjera dhe të panjohura - 1.602 (4,0

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja fetare:

  • ortodoks - 23.855 (59,58)
  • mysliman - 11.036 (27,56)
  • katolik - 3.101 (7,74)
  • Të tjerë - 192 - (0,47)
  • Të pa përcaktuar - 789 (1,97)
  • ateist - 417 (1,04)
  • të panjohur - 647 (1,64)

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuna e Tivarit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 43°33′51″V 19°10′35″L / 43.56417°V 19.17639°L / 43.56417; 19.17639