Shushani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shushan, (malazezisht: Шушањ/Šušanj) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi.

Shushani
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Tivar
Lartësia 46 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 2332 banorë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia
1948   307 
1953   340 
1961   580
1971  1328
1981  2520
1991  1324
2003  2332
 • Përbërja nacionale e popullsisë
Malazezë : 1.116 50,45 % ;
Serb :    811 36,66 % ;	
Boshnjak :  66 2,98 % ;	
Mysliman :  35 1,58 % ;
Shqiptarë :  16 0,72 %.

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Shushani ka pasur 2637 banor, 863 ekonomi familjare dhe 2553 banesa.[1]

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]