Brisku i Naltë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Brisku i Sipërm)
Brisk i Naltë
Popullsia
 • Gjithsej52

Brisk i Naltë[1], (malazezisht:Горња Бриска/Gornja Briska) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi. Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 në këtë vendbanim ka pasur vetëm 52 banorë (ndërsa me vendqëndrim të përhershëm vetëm 20 banorë).

Në vendbanim jetojnë vetëm 17 banorë të moshës madhore, Mosha mesatare e popullsisë është 51,7 vjet. Në vendbanim janë vetëm 6 ekonomi familjare me nga 3,33 anëtarë. Ky vendbanim krejtësisht është i banuar nga shqiptarët.

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 121
1953 139
1961 143
1971 137
1981 85
1991 92
2003 53

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Brisku i Sipërm ka pasur 8 banor, 12 ekonomi familjare dhe 152 banesa.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Draga, Nail. (2017), Etnia dhe Hapësira (studime gjeografike), Art Club, Ulqin. ISBN 987-9940-638-36-8.fq 140
  2. ^ http://www.monstat.org/userfiles/file/popis2011/saopstenje/knjiga_prvi%20rezultati(1).pdf