Muriqi i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muriqi i Poshtëm
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Komuna e Tivarit
Lartësia 44 m (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 125 banorë

Muriq I Poshtëm, (malazezisht: Доњи Мурићи/Donji Murići) është vendbanim në komunën e TivaritMal të Zi

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në gjë. gj. veriore prej 42° 09′ 32" dhe 19° 12′ 48" të gjatë. gj. lindore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 ka pasur 125 banorë, ndërsa në vitin 1991 ka pasur 367 banorë. Nga shënimet e mësipërme shihet se popullsia është përgjysmuar gjatë luftës së fundit në ish Jugosllavi.

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e pop. gjatë shek të XX.

Lëvizja e popullsisë së vendbanim Miriqi i Poshtëm.png

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]