Komuna e Plavës

Coordinates: 42°35′44″N 19°56′42″E / 42.59556°N 19.94500°E / 42.59556; 19.94500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komuna e Plavës
Komunë
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej13.805
{{{postal_code_type}}}
-
Faqja zyrtarewww.plav.cg.yu/

Komuna Plava është njësi administrative e nivelit lokal në Mal të Zi. Qendër e kësaj njësie është vendbanimi me të njëjtin emër.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në kohët e hershme Plava a qenë e banuar nga Shqipetarët por pas Kongresit të Berlinit(1878), Plava i bashkohet Malit të Zi ku deri në ditët e sotme ka mbijetuar nëpër probleme qe e kanë përcjellë, tani ajo kryesisht banohet nga Boshnjakët(Myslimanë) të cilët janë Shqiptarë të asimiluar nga pushteti malazez në mënyra të ndryshme. Sot Shqiptarët përbëjnë rreth 20% përqind të popullsisë kryesisht të përhapur në rrethin e Vuthajve, Martinajve, pak Plavë dhe në Guci. Edhe sot Shqiptarët pas pavarsisë së Malit të Zi ende nuk i kan të drejtat e tyre qe iu takojnë si p.sh.: përdorimi i gjuhës Shqipe në shkolla, objekte zyrtare etj. Në Guci personi i fundit që ka ditur të flas Shqip ka vdekur më 1981, dhe kjo është për të ardhur keq ngaqë në mënyrë arbitrare u bë asimilimi i kësaj trevë të banuar dikur tërësisht nga Shqiptarët ndërsa tani ata janë veç së një minoritet i cili është në zhdukje e sipër nga kushtetë e vështira ekonomike e shumë pëngesa të tjera, pasi që emigracioni në ketë trevë është në shkallë shumë të lart. Tani vetëm mbetet të shpresohet në politikanët të cilet duhet marrur masat për mbrojtjen e Shqiptarëve në këtë trevë. Që nga 1913 Plava me rrethinë është nën administraten malazeze e deri në ditët të sotme.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vitit 2011, komuna e Plavës ka pasur 13549 banorë me 3737 ekonomi familjare dhe 5440.[1]

Ndër venbanimet shqiptare në komunën e Plavës (nga 27 gjithësej) janë: Bogajiqi, Brezovica, Doli, Dosugja, Gërnçari, Gucia, Gjuriqi, Hakaj, Hoti i Kujit, Kolina, Krysheva, Martinaj, Mashnica, Metehu, Murina, Përnjavori, Plava, Vishnjeva, Vojosella, Vuthaj, Zhanica.

Përbërja nacionale: (pas shkëputjes së Komunës së Gucisë)

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[2]
Boshnjakë
5086   56.01%
Serbë
1951   21.48%
Shqiptarë
833   9.17%
Malazezë
731   8.05%
Myslimanë
348   3.83%
Tjetër
132   1.45%
Gjithsej: 9081 banorë

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja fetare:

• mysliman - 10.246 (74,21)

• katolik- 348 (5,5)

• ortodoks - 146 (1,05)

• Të pa përcakturar - 29 (0,21)

• Pa besim - 3 (0,02)

• Të pa njohur - 33 (0,26)

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët:

• Boshnjake - 6.500 (47,08)

• serbe - 3.522 (25,51)

• shqipe - 2.693 (19,50)

• malazeze - 810 (5,86)

• bosanski - 192 (1,39)

• Të tjera dhe të panjohura - 88 (0,66)

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zavod za statistiku Crne Gore - MONSTAT
  2. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
 Commons: Komuna e Plavës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

42°35′44″N 19°56′42″E / 42.59556°N 19.94500°E / 42.59556; 19.94500