Komuna e Tuzit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Tuzit
Komunë
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtarewww.tuzi.dik.co.me

Komuna e Tuzit (në gjuhën malazeze: Општина Тузи, Opština Tuzi) është një komunë e Malit të Zi. Qendra e komunës është Tuzi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tuzit gjendet në lindje të Malit të Zi, e kufizuar në perëndim nga Komuna e Podgoricës dhe në lindje nga Shqipëria.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tuzit përfshin fshatrat Arrëz, Bardhaj, Bënkaj, Budëz, Camaj, Cemi, Delaj, Dinosha, Dreshaj, Dushiqi, Fundëna Gurreci, Helmnica, Koja, Kodërbudani, Kësheva, Llofka, Lekaj, Mileshi i Sipërm, Muzheçku, Nabomi, Nënhelmi, Nikmarashi, Omerbozhaj, Pankali, Pikala, Prifti, Rudina, Selishta, Skorraqi, Spija, Stjepohu, Sukruqi, Shipshaniku, Rakiqi, Traboini, Trieshi, Tuzi, Vllana, Vrana dhe Vuksanlekaj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuzi është është komunë me të drejta të plota në Mal të Zi. Është themeluar më, 1 shtator 2018, kur u shkëput nga Komuna e Podgoricës.[1]  Zgjedhjet lokale Tuz 2019 u mbajtën më datë 3 mars, ku nga rezultatet paraprake, numrin më të madh të këshilltarëve e ka koalicioni Forumi shqiptar ASH-LDSH-UDSH me 16 të tillë, ndërsa PSD 10 të tillë, Partia Boshjake 4 të tillë, Socialdemokratët 1 të tillë dhe Demokratët e Malit të Zi 1 të tillë. Pritet që së shpejti të formohet pushteti i ri në Tuz. [2][3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tuzi shapllet komune". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Zgjedhjet_lokale_Tuz_2019
  3. ^ Albanians Taste Victory in Montenegro’s New Municipality, Balkansinsight, 2019

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]