Alternativa Shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alternativa Shqiptare
Albanska alternativa
ShkurtesaASH
KryetarNik Gjeloshaj
Themeluar19 qershor 2008
SeliaTuz
Kuvendi
0 / 81
Kuvendet komunale
12 / 786

Alternativa Shqiptare (mal. Albanska alternativa) është parti politike shqiptare me qendër në Tuz, Mali i Zi.

Partia është formuar më 19 qershor 2008 si në parti minoritare. Kryetari i parë dhe aktual i kësaj partie është Nik Gjeloshaj.[1]

Shkrirjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Alternativën Shqiptare janë shkrirë:

  • Iniciativa Qytetare - Tuz (IQ), themeluar më 18 shkurt 2007 si grup qytetarësh, iu bashkua Alternativës Shqiptare.[2] Kryetar i partisë ishte Vasel Sinishtaj
  • Iniciativa Qytetare - Plavë (IQP), iu bashkua Alternativës Shqiptare më 10 maj 2016.[3] Kryetar i partisë ishte Iber Hoti.
  • Aleanca Shqiptare (ASH), iu bashkua Alternativës Shqiptare më 4 tetor 2017.[4] Kryetar i partisë ishte Myftar Balidemaj.

Rezultati zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet parlamentare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Malit të Zi
Viti Vota % Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
2006 2,656 0.78%
1 / 81
Increase 1 opozitë
2009 2,898 0.9%
0 / 81 i
Decrease 1 Lista Shqiptare
ASH–LDnëMZ
jashtë parlamentare
2012 3,824 1.05%
1 / 81 ii
Increase 1 Koalicioni shqiptar
(PDLDnëMZ – ASH)
opozitë
2016 3,394 0.89%
0 / 81 iii
Decrease 1 Shqiptarët të vendosur
(ForcaUDSH – ASH)
jashtë parlamentare
2020 6,488 1.58%
0 / 81 iv
Steady Lista Shqiptare
(Forca – ASH – LDSHUT – LQP)
jashtë parlamentare (2020-2022)
qeveri (2022–)
Shënimet:

i Koalicion fitoi një mandat, që i takoi LDnëMZ-së.
ii Koalicion fitoi një mandat, që i takoi PD-së deri më 28 shkurt 2014, pastaj ASH-së.
iii Koalicion fitoi një mandat, që i takoi Forcës.
iv Koalicion fitoi një mandat, që i takoi Forcës.

Zgjedhjet lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Komunës së Tuzit
Viti Vota % Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
2010 2,543 23.0%
7 / 21
Koalicioni për Malësinë

(IQ–ASH–LDnëMZ)

opozitë
2014 1153 18.95%
4 / 22
Decrease 3 Koalicioni Shqiptar

(ASH–IQ)

opozitë
2017 1358 19,4%
7 / 32
Increase 3 opozitë
2019 3,682 47.11%
16 / 32
Increase 9 Forumi shqiptar

(ASH–LDSHUDSH)

qeveri

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Godišnji konsolidovani finansijski izvještaj za 2019. - Albanska alternativa" (PDF). antikorupcija.me (në malazisht). 26 mars 2020. Marrë më 11 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "IZVJEŠTAJ O REVIZIJI GODIŠNJEG FINANSIJSKOG IZVJEŠTAJA GRUPE GRAĐANA GRAĐANSKA INICIJATIVA ZA 2017. GODINU" (PDF). DRŽAVNA REVIZORSKA INSTITUCIJA (në malazisht). 22 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 janar 2022. Marrë më 11 maj 2022.
  3. ^ "Pristupili Albanskoj alternativi". DAN (në malazisht). 12 maj 2016. Marrë më 11 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Alternativës Shqiptare i bashkohet edhe një subjekt politik". malesia.org. 5 tetor 2017. Marrë më 11 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)