Unioni Demokratik i Shqiptarëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Unioni Demokratik i Shqiptarëve
Demokratska unija Albanaca
ShkurtesaUDSH
KryetarMehmet Zenka
Themeluar21 nëntor 1993
SeliaUlqin
Kuvendi
1 / 81
Kuvendet komunale
4 / 786
Prania ne rrjet
UDSH në facebook
Mali i Zi Mali i Zi

Unioni Demokratik i Shqiptarëve (shk. UDSH, malaz. Demokratska Unija Albanaca) është parti politike nacionale shqiptare e themeluar më 21 nëntor të vitit 1993Ulqin, Mali i Zi.[1]

Rezultati zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Malit të Zi
Viti Vota Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
1996 3,849
2 / 75
Increase 2 opozitë
1998 3,529
1 / 75
Decrease 1 mbështetje e qeverisë
2001 4,232
1 / 75
Steady 0 qeveri
2002 8,498
1 / 75
Steady 0 SHB qeveri
2006 3,693
1 / 81
Steady 0 qeveri
2009 4,747
1 / 81
Steady 0 qeveri
2012 2.848
0 / 81
Decrease 1 jashtë parlamentare
2016 4,854
1 / 81
Increase 1 SHV qeveri
2020 4,675
1 / 81
Steady 0 KSH opozitë (2020-2022)
qeveri (2022-)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "IZVJEŠTAJ O IZVRŠENOJ FINANSIJSKOJ REVIZIJI DEMOKRATSKE UNIJE ALBANACA ZA 2012. GODINU" (PDF). DRŽAVNA REVIZORSKA INSTITUCIJA (në malazisht). tetor 2013. Marrë më 10 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]