Zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi, 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi, 2016
Mali i Zi
← 2012 16 tetor 2016 2020 →
Përqindja e pjesëmarrjes73.41% (Increase2.85pp)
Partia Lideri % Ulëse ±
Partia Demokratike e Socialistëve Milo Gjukanoviq 41.41 36 +3
Fronti Demokratik Andrija Mandiq 20.32 18 -2
Koalicioni Çelësi Miodrag Lekiq 11.05 9 0
Mali i Zi Demokratik Aleksa Beçiq 10.01 8
[Partia Socialdemokrate Ranko Krivokapiq 5.23 4 -2
Socialdemokratët Ivan Brajoviq 3.26 2
Bosniak Party Rafet Husoviq 3.16 2 -1
Shqiptarët të vendosur Genci Nimanbegu 1.27 1 0
Iniciative Qytetare Kroate Marija Vuçinoviq 0.47 1 0
Këtu listohen partitë që marrin ulëse. Shikojini të gjitha rezultatet poshtë.
Kryeministri para zgjedhjeve Kryeministri pas zgjedhjeve
Milo Gjukanoviq
PDS
Dushko Markoviq
PDS

Zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi janë mbajtur në Malin e Zi më 16 tetor 2016.[1]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Vota % Vende +/–
Partia Demokrtike e Socialistëve 158,490 41.41 36 +3
Fronti Demokratik 77,784 20.32 18 –2
Koalicioni "Çelësi" 42,295 11.05 9 0
Mali i Zi Demokratik 38,327 10.01 8
Partia Socialdemokratike 20,011 5.23 4 –2
Socialdemokratët 12,472 3.26 2
Partia Boshnjake 12,089 3.16 2 –1
Mali i Zi Pozitiv 5,062 1.32 0 –7
Shqiptarët të vendosur 4,854 1.27 1 0
Koalicioni Shqiptar „Me një qëllim“ 3,394 0.89 0 -1
Iniciative Qytetare Kroate 1,801 0.47 1 0
Lista e Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve 1,542 0.40 0
Partia Serbe 1,201 0.31 0
Bashkësia Demokratike Boshnjake 1,140 0.30 0
Mali i Zi Alternativ 878 0.23 0
Partia e Radikalëve Serbë 693 0.18 0 0
Partia e Pensionistëve, Invalidëve dhe e Drejtësisë Shoqërore 672 0.18 0 0
Vota të pavlefshme 5,513
Gjithësej 388,220 100 81 0
Votues të regjistruar/dalja 528,817 73.41
Burimi: DIK

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zatvorena birališta na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori". Politika Online (në serbisht). Marrë më 2022-07-09.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)