Jump to content

Zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi, 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi, 2020
Mali i Zi
← 2016 30 gusht 2020
Përqindja e pjesëmarrjes76.64% (Increase3.23pp)
Partia Lideri % Ulëse ±
Partia Demokrtike e Socialistëve Milo Gjukanoviq 35.06 30 -6
Për të Ardhmen e Malit të Zi Zdravko Krivokapiq 32.55 27 +6
Paqja është Kombi ynë Aleksa Beçiq 12.53 10 -2
E zezë mbi të bardhë Dritan Abazoviq 5.54 4 +2
Socialdemokratët Ivan Brajoviq 4.09 3 +1
Partia Boshnjake Rafet Husoviq 3.98 3 +1
Partia socialdemokrate Draginja Vuksanoviq 3.14 2 -2
Lista Shqiptare Nik Gjeloshaj 1.58 1 0
Koalicioni Shqiptar Fatmir Gjeka 1.14 1 +1
Këtu listohen partitë që marrin ulëse. Shikojini të gjitha rezultatet poshtë.
Kryeministri para zgjedhjeve Kryeministri pas zgjedhjeve
Dushko Markoviq
PDS
Zdravko Krivokapiq
I pavarur

Zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi janë mbajtur në Malin e Zi më 20 gusht 2020.[1]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Votat % Vendet +/-
Partia Demokratike e Socialistëve 143,515 35.06 30 -6
Për të Ardhmen e Malit të Zi 133,261 32,55 27 +6
Paqja është Kombi ynë 51298 12.53 10 –2
E zezë mbi të bardhë 22679 5.54 4 +2
Socialdemokratët 16769 4.10 3 +1
Partia Boshnjake M 16279 3.98 3 +1
Partia Socialdemokrate 12,835 3.14 2 –2
Lista Shqiptare M 6488 1.58 1 0
Koalicioni Shqiptar M 4675 1.14 1 +1
Iniciativa Qytetare Kroate M 1106 0.27 0 – 1
Partia Reformuese Kroate M 496 0.12 0 E re
Vota të pavlefshme/të zbrazëta 4500 2.09 - -
Total 413,894 100 81 0
Votues të regjistruar/pjesëmarrje 540,026 76,64 - -
M nënkupton listat e pakicave kombëtare, për të cilat nuk zbatohet pragu prej 3%.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Live Blog: Montenegro Elections 2020". Balkan Insight (në anglisht). 30 gusht 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2020. Marrë më 8 shtator 2020.