Partia Demokratike e Socialistëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Partia Demokratike e Socialistëve
Demokratska partija socijalista
KryetarMilo Gjukanoviq
Themeluar22 qershor 1991
SeliaPodgoricë
Kuvendi
29 / 81
Kuvendet komunale
339 / 853
Faqja zyrtare
dps.me

Partia Demokratike e Socialistëve (malazisht: Демократска партија социјалиста Црне Горе, Demokratska partija socijalista Crne Gore) është parti politikeMal të Zi. Një ish-parti qeverisëse për një kohë të gjatë, e ulur në opozitë për herë të parë në vitin 2020, ajo u formua më 22 qershor 1991 si pasardhëse e Lidhjes së Komunistëve të Malit të Zi, e cila kishte qeverisur Malin e Zi brenda Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, dhe që atëherë ka mbetur një forcë kryesore në vend. Anëtare e Internacionales Socialiste [1] dhe Aleancës Progresive,[2] dhe bashkëpunëtor i Partisë së Socialistëve Evropianë, DPS ishte partia kryesore e social-demokrate, qendrës së majtë, që përqafoi gjerësisht socializmin demokratik dhe sindikalizmin serbo-malazez por që atëherë është zhvendosur në të djathtë dhe është bërë një parti e përqafuar që përqafon Atlanticizmin,[3] nacionalizmin malazez,[4][5] neoliberalizmin,[6][7][8] dhe pro-evropianizmin.[9][10]

Që nga formimi i saj dhe futja e sistemi shumëpartiak, DPS ka luajtur një rol dominues në politikën malazeze, duke formuar shtyllën kurrizore të çdo koalicioni qeveritar deri në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020, kur ajo hyri në opozitë. Kjo shënoi herën e parë që nga viti 1945 që partia, përfshirë paraardhësit, nuk kishte qenë në pushtet.[11] Para zgjedhjeve parlamentare, pati një zhvendosje të mëtejshme të mprehtë në të djathtë, pasi fraksioni nacionalist, me të cilin disa në parti si nacionalisti qytetar Filip Vujanoviq kishin probleme që nga viti 2011,[12][13] kishte fituar tërheqje gjithnjë e më të madhe në vitin 2019.[14][15]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Full list of member parties and organisations" (në rundisht). Socialist International. Marrë më 22 korrik 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Parties & Organisations" (në anglisht). Progressive Alliance. Marrë më 22 korrik 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Politički program DPS VIII kongres" (PDF) (në serbisht). 30 nëntor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ Dzankic, Jelena (2017). "State-sponsored Populism and the Rise of Populist Governance – The Case of Montenegro" (PDF). Journal of Balkan and Near Eastern Studies (në anglisht). Marrë më 13 nëntor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Polackova, Zuzana (2017). "Independence lost and regained: Montenegro's contested identity and the failure of Yugoslavia (1918–2006)" (PDF). Journal of Balkan and Near Eastern Studies (në anglisht). Marrë më 13 nëntor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Welfare states in transition" (PDF) (në anglisht). Friedrich Ebert Foundation. 2011.
 7. ^ "Karl Marx i neoliberal Milo" (në malazisht). Vijesti. 4 shtator 2014.
 8. ^ Baća, Bojan (14 qershor 2017). "The Student's Two Bodies: Civic Engagement and Political Becoming in the Post‐Socialist Space". Antipode (në anglisht). Bojan Baća. 49 (5): 1125–1144. doi:10.1111/anti.12338.
 9. ^ "Koalicija DPS SD – Evropski tim za Herceg Novi predala izbornu listu". vijesti.me (në serbisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 10. ^ "Demokratske partije socijalista Crne Gore. Politički program" (PDF) (në malazisht). Democratic Party of Socialists of Montenegro. 24 janar 2021. Marrë më 17 tetor 2021.
 11. ^ "Seizing the democratic opportunity in Montenegro". EUROPP (në anglisht). London School of Economics. 8 shtator 2020. Marrë më 17 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 12. ^ "Вујановић: Нападају ме црногорски националисти". Politika Online (në serbisht). Marrë më 2021-10-17.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ "Ima li crnogorskog nacionalizma u Crnoj Gori". Radio Slobodna Evropa (në serbo-kroatisht). Marrë më 2021-10-17.
 14. ^ "Нови програм ДПС: Миловa партијска црквa". NOVOSTI (në serbisht). Marrë më 2021-10-17.
 15. ^ "ПРЕДЛОГ НОВОГ СТАТУТА ДПС-a: Радићемо на обнови Црногорске православне цркве". NOVOSTI (në serbisht). Marrë më 2021-10-17.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]