Jump to content

Delaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Delaj
Popullsia
 • Gjithsej6

Delaj, (malazezisht: Делај/Delaj), është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Delaj shtrihet në gje. gjeo. veriore prej 42° 26′ 38" dhe të gjat.gje. lindore 19° 28′ 10", dhe në latrtësinë mbidetare 659 m.

Delaj ka 65 banorë po aq sa ka pasur në regjistrimin e parë të vitit 1948 (60 banorë). Deri në vitin 1981 ka pasur rritje pastaj rënje të vaazhdueshme. Mosha mesatare e popullsisë është 36.2 vite. Në këtë vendbanimjanë 14 ekonomi shtëpiake mesatarisht me nga 4.65 anëtar. Ky vendbanim krejtësishtë është i banuar nga popullsia shqiptare.

Lëvizja e popullatës gjatë shekullit XX

Viti Banorë Grafiku
1948   60
1953   67
1961   74
1971 122
1981 165
1991 137
2003   65

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]