Dinosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dinoshë
Popullsia
 • Gjithsej963

Dinoshë, (malazezisht: Диноша/Dinoša) është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Të përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2003 Dinosha me qëndrim të përhershëm ka pasur 963 banor. Në vendbanim ka 107 ekonomi shtëpiake me 4.86 anëtar. Mosha mesatare e popullsisë së Dinoshës është 35,4 vite.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsisë gjat shek të XX-të ka boshatis këtë vendbanim të lasht. Poashtu është vendbanim i vjetër Ilir dhe populli i Dinoshes janë pasardhës të fisit të vjetër Labeat. Dinoshjanët përndryshe janë të njohur edhe si spartanët e Malësisë dhe vendi me rini më pro shqiptare në Mal të Zi.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike sipas regj. të vitit 2003 është si vijon :

Kombësia Numri Përqindja Lëvizja e popullsisë
Shqiptar 497 95,57 %
Malazez  7 1,34 %
Boshnjak  7 1,34  %
Mysliman  2 0,38%

Shoqata kulturo-artistike “KOHA” nga Dinosha është perfaqësuesi më i mirë i këti vëndi jo vetëm në Mal të Zi por edhe më gjërë. Kjo shoqatë ruan dhe kultivon vallen dhe këngen shqipe përmes koncerteve që organizojn ose me pjesëmarrjen e tyre në festivale nderkombëtare. U formua në vitin 1978 me shumë vështirësi i mbijetoj periudhave të ndryshme kohore por falë kontributit dhe vullnetit të banoreve “KOHA” vazhdon të funksionoj edhe sot.

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fytyrat me eminente të Dinoshës:

  • Ferhat Dinosha, kryetar i Unionit Demokratik të Shqiptarëve në Mal të Zi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]