Jump to content

Ferhat Dinosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ferhat Dinosha
Ministër i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave
Në detyrë
2009–2012
Paraprirë ngaFuad Nimani
Pasuar ngaHamdi Hasani
Të dhëna vetjake
U lind më1954
Partia politikeUnioni Demokratik i Shqiptarëve (1993–2022)
PunësimiPolitikan, diplomat

Ferhat Dinosha (lindur më 1954[1]) është politikan dhe diplomat shqiptar nga Mali i Zi.

Nga viti 2009 deri në vitin 2012 ushtroi detyrën e Ministrit të të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Qeverinë e Mali të Zi. Shërbeu si ambasador i Malit të Zi në Shqipëri në vitet 2012–2016[2] dhe në Kosovë në vitet 2016–2021.[3] Në vitet 2003–2012, ishte kryetar i Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH). Në vitin 2022, Dinosha njoftoi largimin nga UDSH-ja.[4]

Ishte anëtar i Kuvendit të Malit të Zi në vitet 1996–1998 dhe 1998–2009.[5]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Предсједник Владе Црне Горе Мило Ђукановић поднио, у својству мандатара за избор нове Владе, експозе на сједници Скупштине Црне Горе (9. јун 2009)" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-07-05. Marrë më 2020-12-01.
  2. ^ "Dinošin rođak zamjenik ambasadora". old.dan.co.me (në serbisht). Marrë më 2022-07-02.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. "Ferhat Dinoša prvi ambasador Crne Gore u Prištini". www.rts.rs (në serbisht). Marrë më 2022-07-02.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Dinosha njofton largimin nga UDSH". TVTeuta. 2022-07-01. Marrë më 2022-07-02.
  5. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
Titujt
Parardhësi 
Fuad Nimani
Ministër i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave
2009–2012
Pasardhësi 
Hamdi Hasani
Parardhësi 
Željko Perović
Ambasador i Malit të Zi në Shqipëri
2012–2016
Pasardhësi 
Dušan Mrdović
Parardhësi 
Radovan Miljanić (u.d.)
Ambasador i Malit të Zi në Kosovë
2016–2021
Pasardhësi 
Mirsad Bibović (u.d.)