Fuad Nimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fuad Nimani
Fuad-nimani.jpg
Kryetar i Komunës së Ulqinit
2001 – 2006
Paraardhësi: Skender Hoxha
Pasardhësi: Gëzim Hajdinaga
Ministër i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave
2006 – 2009
Të dhënat personale
Lindi më: 1948
Lindi në: Shkodër, Shqipëri
Vdiq më: 25 prill 2012
Vdiq në: Ulqin, Mali i Zi
Kombësia: Shqiptar
Shtetësia: Malazeze
Profesioni: Matematikan, Politikan
Shkolla e kryer: Universiteti i Prishtinës
Partia politike: Unioni Demokratik i Shqiptarëve
Feja: Mysliman

Fuad Nimani ishte politikan shqiptar nga Mali i Zi. Nga viti 2001 deri në vitin 2006 ishte Kryetar i Komunës ës Ulqinit.

Jeta dhe veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur në vitin 1948 në Shkodër, Shqipëri në një familje shqiptare nga Ulqini. Ka kryer shkollën fillore në Ulqin, ndërsa të mesmen në Prishtinë, ku edhe ka diplomuar në Fakultetin e Matematikës të Universitetit të Prishtinës. Vidiq në Ulqin më 25 prill 2012.[1]

Ishte anëtar i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, dhe në vitet 2001–2006 ishte Kryetar i Komunës ës Ulqinit. Nga viti 2006 deri në vitin 2009 ushtroi detyrën e Ministrit të të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Qeverinë e Mali të Zi.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Preminuo Fuad Nimani Arkivuar 28 tetor 2019 tek Wayback Machine – vijesti.me


Titujt
Parardhësi 
Skender Hoxha
 Kryetar i Ulqinit 
2001–2006
Pasardhësi 
Gëzim Hajdinaga