Gëzim Hajdinaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gëzim Hajdinaga
Gzim hajdinaga.jpg
Kryetar i Komunës së Ulqinit
2006 – 2011
Paraardhësi: Fuad Nimani
Pasardhësi: Nazif Cungu
Ministër i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave
14 korrik 2001 – 6 tetor 2006
Të dhënat personale
Lindi më: 2 janar 1964
Lindi në: Ulqin, RSF Jugosllavi (sot Mali i Zi)
Kombësia: Shqiptar
Shtetësia: Malazeze
Profesioni: Inxhinier elektrike, Politikan
Partia politike: Unioni Demokratik i Shqiptarëve (1993–2013)
Feja: Mysliman

Gëzim Hajdinaga është politikan shqiptar nga Mali i Zi. Nga viti 2006 deri në vitin 2011 ishte Kryetar i Komunës ës Ulqinit.

Jeta dhe veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur më 2 janar 1964 në Ulqin, Jugosllavi (sot Mali i Zi), ku ka kryer shkollën fillore dhe të mesme. Me profesion është inxhinier elektrike, por shumicën e angazhimit profesional e ka kaluar në politikë. Është i martuar dhe ka fëmijë.

Ishte anëtar i Unionit Demokratik të Shqiptarëve që nga themelimi deri në vitin 2013, kur dha dorëheqje. Nga viti 2001 deri në vitin 2006 ushtroi detyrën e Ministrit të të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Qeverinë e Mali të Zi. Në vitet 2006–2011 ishte Kryetar i Komunës ës Ulqinit.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Skica za portret: Gzim Hajdinaga, visit-ulcinj.com/


Titujt
Parardhësi 
Fuad Nimani
 Kryetar i Ulqinit 
2006–2011
Pasardhësi 
Nazif Cungu