Jump to content

Helmica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Helmica
Helmnica (mal.)
Fshat
Helmica is located in Earth
Helmica (Earth)
Koordinatat: 42°22′31″N 19°25′10″E / 42.37528°N 19.41944°E / 42.37528; 19.41944
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Tuzi Tuz
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej51
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatTZ


Helmica (malazisht: Хелмница/Helmnica) është vendbanim në trevën e Hotitkomunën e Tuzit, Mali i Zi.

Helmica, së bashku me Arzën, Bardhajn, Spinë, Nabomin dhe Traboinin përbëjnë bashkësinë lokale “Traboin”.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë në vitin 2011, në Helmicë jetonin 51 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[2]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
123 135 158 211 207 217 52 51

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "PLANI STRATEGJIK I ZHVILLIMIT TË KOMUNËS SË TUZIT PËR PERIUDHËN 2021-2026" (PDF). tuzi.org.me. prill 2021. Marrë më 14 shkurt 2023.
  2. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  3. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
  4. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]