Dushiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dushiq
Popullsia
 • Gjithsej422

Dushiq, (malazezisht: Душићи/Dušići) është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në një teritor të gjërë dhe përbëhet nga shumë vëllezëri. Në veri ka Tuzin dhe Shipshanikun, në lindje Vuksalekajt, Ne jug Sukruqin dhe Lekajt, në përëndim Vllanën. Liqeni i Shkodrës është 3 km larg nga fshati, kurse lumi Cem ështe ca 5 km larg nga Dushiqi. Fshati banohet kryesisht nga vëllezëritë Sinishtaj dhe Vulaj, por Dushiqi sidomos dekadën e fundit është banuar me banorë nga e gjithë Malësia. Nga vllezëritë më e madhja është ajo Sinishtaj, pastaj vinë Vulaj, Bojaj, Junçaj, Ivezaj, Gjokaj, Berishaj, Bikaj, Stanaj, dhe të tjerë. Pjesa më e madhe e banorëve të fshatit ka emigruar në SHBA dhe ka pasur fatin e shumë fshatrave tjera të Malësisë. Dushiqin e karakterizon piramida (kodra) natyrale që njihen me emrin Burg.[1]

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim është i banuar 98.20% nga popullata Shqiptare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Panoramio - Photo of Dushiqi". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 18 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


[[Skeda:[lidhje e vdekur]]]