Buxa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buxë
Popullsia
 • Gjithsej38

Buxë, (malazezisht:Будза/Budza) është vendbanim në komunën e TuzitMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buxë shtrihet në gjerësi gjeografike veriore prej 42° 26' 45 dhe gjatësi gjeorgaike lindore 19° 26' 51 dhe në lartësi mbidetare prej 510 m.

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popiullsisë së vitit 2003, ka pasur 38 banor. Ndërsa në vitin 1991 ka pasur 109 banor. Mosha mesatare e popullsisë është 36.8 vite. Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga Shqiptarët.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 120
1953 129
1961 119
1971 148
1981 161
1991 109
2003   38

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]