Diskutim:Delaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Delaj. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Puntor gjuha e malazezëve ndryshonë nga e serbëve po aq sa ndryshonë e kroatëve nga e malazezëve. Kjo nuk është ndonjë "lojë" por është fakt. Tani është qështje tjetër që serbishtja ka dominuar në literaturë dhe shumë malazezë janë mësuar nga librat e shkruar në serbisht më shumë se nga ato në gjuhen kroate. Problemi qëndronë në emërtimin e kësaj gjuhe. Pleqtë (d.m.th para 1970-ve) i kanë thonë cërnagorçe dhe e kanë dallu shumë mirë nga serbishtja (në shumadi e tjera vende), mirëpo ngatërrimi është bërë me krijimin e gjuhës serbokroate duke e lënë në terrë cërnagorçen apo gjuhen e malazezëve që ne po i themi malazishtë. Ata (shkijet) tani kanë ngatërresa por kjo për ne nuk do të thotë asgjë. D.m.th shqiptari e dallon cërnagorçen nga serbshtja. Për këtë të lutem ke kujdes gjatë paraqitjes së gjuhës së malazezëve në frymën e Wikipedias. --Hipi Zhdripi 1 Nëntor 2007 00:53 (UTC)

Ky ka qen nje gabim i leshuar i imi sepse asnjehere nuk e vendoj [[gjuha malazeze|serbisht:]] me qellim sepse kjo fundja mos qoft gabim eshte pa logjike perndryshe duhet shkruar gjuha serbe|serbisht. Kurse sa i peket gjuhes se shkruar me asaj te folur te malazezeve (e qe une po e shkruaj malazezisht sepse cërnagorçe te thuhet eshte gabim meqe nei themi Mali i Zi dhe jo Cërna Gora) kemi nje dallim ketu dhe ate dallim e ke me te drejt qe duhet bere, por sipas mendimit tim ne duhet t'i perkushtohemi gjuhes se shkruar e qe e shkruara ne wikipedia projektet (nga kam huazuar informatat qe i kam permiresuar) eshte serbishtja.
Sido qe te jete une personalisht skam asgje "kunder" as "per" gjuhen malazeze, as qe dua te merrem, tendenca ime e vetme ishte rregullimi strukturore i artikujve dhe shtimi ose permiresimi i informatave e qe duhet pranuar se njeriu i gjall gabom.
sido qe te jete flm per keshillen. (Puntori 1 Nëntor 2007 13:17 (UTC))