Toplica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Merret me kahinën e njohur si Toplica, për kuptimet tjera shiko Toplica (kthjellim)


Toplica është krahinë shqiptare në jug të Serbisë. Në ditët e sotit pjesë të kësaj krahine quhen me emra të ndryshem si: Lugina e Preshevës, Kosova Lindore etj.[1] Kjo krahinë përbëhet prej më shumë se 400 fshatra e qytete të cilat ishin të banuara me shqiptarë. Serbia me përkrahjen e Rusisë bën okupimin e këtyre trojeve rreth viteeve 1878-1881. Okupimi shoqërohet me dhunë dhe terror. Shqiptarët ndiqen, vriten e masakrohen. Ata që arrijnë të largohen i shpëtojnë masakrës serbo-ruse. Një numër i vogël i tyre arritën të shpëtojnë duke ikur në Kosovë. Historianët thonë se dikund rreth 90000 shqiptarë vendosen në Kosovë. Për ta mbajtë gjallë historinë dhe me shpresë se ata një ditë do të kthehen në vendin e tyre ata marrin për mbiemër të ri emrin e fshatit, qytetit prej nga vinin. Por qka ndodhi me të tjerët të cilët ikën në drejtime tjera si drejt Shkupit, Sofjes e Rumanisë nuk dihet. Kështu sot në Kosovë kemi mbiemrat siq janë Bllaca, Bajqinca, Konjusha, Konjuhi, Përbeza, Pllana, Qyqalla, Restelica e të tjerë të cilët janë emërtime të vendbanimeve shqiptare në Dardaninë Lindore. Vendbanime në të cilat sot nuk jetojnë shqiptarët sepse ata që nuk arritën të largoheshin u vranë e u masakruan nga forcat ruso-serbe.

Struktura e popullsisë së Toplicës 1912[redakto | redakto tekstin burimor]

Toplica ka pasur 18333 banorë, prej të cilëve rrethi i Prokuples ka pasur 10825 banorë, prej tyre 4618 kanë qenë serb, ndërsa pjesa tjetër 6207, kan qenë shqiptarë e turq , rrethi i Kosanicës ka pasur 6708 banorë, prej tyre 577 serbë, 5951 turq e shqiptarë dhe afro 800 çerkezë.[2] “Leskovci gjerë në vitin 1877 ka pasur 900 shtëpi të banuara me 5000 banorë shqiptar të konfesionit musliman.[3] Në Prokuplë me rrethinë ka pasur 2505 shtëpi shqiptare, 2031 shtëpi serbe dhe 24 shtëpi turke. [4] Në Kurshumli ka pasur 1956 shtëpi shqiptare, 638 shtëpi serbe dhe 60 shtëpi rome” [5].

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënavə[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani - 2007
  2. ^ Nikola P.Iliq “Oslobodjenje juzne Srbije” / citim
  3. ^ Vidosava Nikoliq - Stojanoviq , Leskovac i oslobodjeni predeli ” faqe 143 /citim
  4. ^ Të dhëna nga Jovan Haxhi Vasiljeviq
  5. ^ “ Arnautska Liga ”, Beograd, 1908, faqe 15

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]