Tankosiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dardani)
Jump to navigation Jump to search
Dardani
Fshat
Vendndodhja
Dardani is located in Kosova
Dardani
Dardani
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Ferizaj
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Dardanë/Dardane
Themelimi XX 1960
Lartësia 559 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 70000
Prefiksi -
Targa 05
Koordinatat 42° 20′ 52″ Veri

21° 8′ 16″ Lindje

Popullsia 3.500 banorë (2011)

Dardania është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Ky fshat numeron mbi 200 biznese per arsye te pozites gjeografike pasi gjindet afer ferizajit ,vitisë dhe Gjilanit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E veçanta e këtij fshati është se ky fshat më heret nuk ekzistonte si fshat fare, që do të thotë u krijua dhe u emerua dhe është rasti i vetem ne Kosovë. Gjendet në magjistralen Ferizaj - Gjilan. Është fshati më i gjatë në republikën e Kosovës. Karakteristikë e fshatit është se ishte fshati më i gjatë në ish Jugosllavi, kurse tani në Ballkan. Me shtrirje përgjatë rrugës me 4.6 km dhe si e veçantë e fshatit ishte se kishte shtrirje vetëm me nga një radhë të shtëpive në të dy anët e rrugës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]