Jump to content

Dardani i Ilirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dardani (greqishtja e lashtë: Δάρδανος - Dárdanos - Dardanos) në mitologjinë ilire si dhe nëmitologjinë greke, ishte i biri i Ilirit dhe nipi i Polifemit dhe Galateas, heroit me emër të fisit ilirdardanëve, [1] që jetonte në zonat përreth Maleve të Sharrit (Kosova e sotme). [2]