Klaudi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Klaudi II
Perandori Klaudi II

Santa Giulia 4.jpg

(? - 288)

Karieren e tij e filloi si një ushtarë i thjeshtë. Mbas disa rezulltateve u bë komandant i ushtrisë që ishte vendosur në Pavia. Më 286 ai hipi në fron si dhe si perandorë ai u dallua në luftërat kundër gotëve. Pas shpartallimit të tyre në afërsi të Nishit ai u quajt Klaud Gotiku. Pas viteve si perandor ai vdiq në tokën ilire288 [1].

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Perandoret Ilire ; Në amëzën albkristian.com; qershor 2007.