Kuintili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuintili
Emri i mbretërimit
Imperator Caesar Marcus Aurelius Claudius Quintillus Augustus[1]

Marcus Aurelius Claudius Quintillus (vdiq në prill 270), ishte perandor Romak për disa muaj në 270. Ai ishte vëllai i Perandorit Claudius Gothicus.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marcus Aurelius Claudius Quintillus [2] lindi në Sirmium në Pannonia Inferior. [3] Me origjinë nga një familje e ulët, Quintillus u bë i famshëm me pranimin e vëllait të tij Claudius Gothicus në fronin perandorak në 268. Quintillus u bë ndoshta Prokuror i Sardenjës gjatë mbretërimit të vëllait të tij.

Quintillus u shpall perandor ose nga Senati ose nga ushtarët e vëllait të tij me vdekjen e këtij të fundit në vitin 270. Eutropius raporton se Quintillus ishte zgjedhur nga ushtarët e ushtrisë romake menjëherë pas vdekjes së vëllait të tij; [4] zgjedhja u miratua nga Senati Romak. Joannes Zonaras raporton se ai është zgjedhur nga vetë Senati. [5] Të dhënat, megjithatë, bien dakord se legjionet që kishin ndjekur Klaudin në fushatat përgjatë Danubit ishin ose të pavetëdijshëm ose nuk e miratonin lartësinë e Quintillus. Në vend të kësaj ata ngritën udhëheqësin e tyre aktual Aurelian si perandor. [6]

Të dhënat e pakta për mbretërimin e Quintillus janë kontradiktore. Ata nuk bien dakord për kohëzgjatjen e mbretërimit të tij, të raportuar në mënyra të ndryshme, që kishin zgjatur 17 ditë dhe aq 177 ditë (rreth gjashtë muaj). [7] Të dhënat gjithashtu nuk bien dakord për shkakun e vdekjes së tij. Historia Augusta raporton atë të vrarë nga ushtarët e tij në reagim të disiplinës së tij të rreptë ushtarake. [8] Jerome raporton që ai ishte vrarë, me sa duket në konflikt me Aurelian. [9] Gjoni i Antiokisë dhe Joannes Zonaras raportuan se Quintillus ishte vetëvrarë duke hapur venat e tij dhe duke gjakosur veten deri në vdekje; [5] [10] John raporton që vetëvrasja të jetë ndihmuar nga një mjek. [11] Claudius Salmasius vuri në dukje se Dexippus regjistroi vdekjen pa përmendur shkaqet. [12] Megjithatë, të gjitha të dhënat bien dakord për vendosjen e vdekjes në Aquileia.

Quintillus thuhet se mbijetoi nga dy bijtë e tij. [13]

Historia Augusta raporton se Claudius dhe Quintillus kishin një vëlla tjetër me emrin Crispus dhe përmes tij një mbesë, Claudia, e cila thuhet se u martua me Eutropius dhe ishte nënë e Constantius Chlorus . [14] Disa historianë megjithatë dyshojnë se kjo llogari është një trillim gjenealogjik për t'i bërë lajka Kostandinit I. [15]

Trashëgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënojat e Pallatit Perandorak në Sirmium, sot në Sremska Mitrovica

Të dhënat mbijetuese romake e konsideronin Quintillus-in një Perandor të moderuar dhe të aftë. [16] Ai u pa si një kampion i Senatit dhe kështu u krahasua me perandorët e mëparshëm Galba dhe Pertinax. Të tre u vlerësuan shumë nga burimet senatoriale, pavarësisht dështimit të tyre për të mbijetuar një vit të plotë sundimi. [15]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet primare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet dytësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.
 • Ceka, Neritan (2014). Ilirët deri te shqiptarët. Tiranë: Migjeni. ISBN 978-9928-4074-7-4.
 • Banchich, Thomas, "Quintillus (270 Pas Krishtit)", De Imperatoribus Romanis
 • Jones, AHM, Martindale, JR The Prosopography of the Later Roman Empire, Vol. I: AD260-395, Cambridge University Press, 1971
 • Jugore, Pat. Perandoria Romake nga Severus në Kostandinin, Routledge, 2001
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Claudius II
Roman emperor
270
Pasardhësi 
Aurelian

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy. Cambridge University Press. fq. 500. ISBN 978-0-521-84026-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Jones, pg. 759
 3. ^ "These men are usually called the Illyrian emperors since they all were born in that province (Illyricum) and were raised to power by legions stationed there."
 4. ^ Eutropius IX:12
 5. ^ a b Zonaras, 12:26
 6. ^ Gibbon, Ch. 11
 7. ^ Southern, pg. 110
 8. ^ Historia Augusta, Claudius, 12:5
 9. ^ Jerome, Chronica s.a. 271
 10. ^ "Quintillus". Arkivuar nga origjinali më 2017-08-22. Marrë më 2018-08-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ John of Antioch, fr. 154 FHG IV, p. 599
 12. ^ Historia Augusta, Claudius, 12:6
 13. ^ Historia Augusta, Claudius, 13:9
 14. ^ Historia Augusta, Claudius, 13:1
 15. ^ a b Banchich, www.roman-emperors.org/quintil.htm
 16. ^ See Eutropius, IX:12