Kostant Klori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kostant Klori
Const.chlorus01 pushkin.jpg
U lind në31 mars 250
Vdiq25 korrik 306
Eboracum, Britania
KombësiaIlir
PunësimiUshtarak, Politikan
TitulliPerandor i Perandorisë Romake
FëmijëKostandini i Madh
Flavius Dalmatius
Julius Konstantini
Flavia Julia Konstantina
Eutropia
Anastasia
Prind/ërEutropios

Konstantius I (31 mars 250 - 25 korrik 306) ishte Perandor e Perandorisë Romake prej (293-306), ai ishte babai i Konstandinit të Madh qe themeloi Kostadinopojën, dhe themelues i Dinastisë Konstantiniane.[1][2][3]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2012. Marrë më 24 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.tertullian.org/fathers/zosimus02_book2.htm
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2020. Marrë më 24 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)