Triri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Trier
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
101.685 (19. 12. 2006) banorë
868 Banorë në banorë/km²
Sipërfaqja 117,14 km²
Administrata
Shteti Gjermania
Qarku Rheinland-Pfalz
Adresa e kuvendit Am Augustinerhof 54290 Trier
Kodi postal 54290, 54292, 54293, 54294, 54295, 54296
Prefiksi telefonik 0651
Faqe zyrtare Trier.de
Politika
Kryetar Helmut Schröer
Partia udhëheqëse CDU

Triri (gjermanisht: Trier, lux. Tréier, frë. Trèves) është qytet që shtrihet në anën perëndimore të Rheinland-Pfalz, aty kanë selinë Universitetet, Shkollat e larta, Akademija ushtarake si dhe Dioceze Romako Katolike Bistumi Trier. Qyteti para 2000 vitesh është quajtur Augusta Treverorum (dhe në gjysmën e dytë të shekullit III qyteti u quajt vetëm Treveris) kështu që dhe njihet si qyteti më i vjetër në Gjermani.

Triri me afro 100.000 banorë rradhitet si qytet i katërt më i madh pas Mainz, Ludwigshafen am Rhein dhe Koblenz. Tjera qytete të mëdha janë: Saarbrücken diku 80 Kilometra në juglindje dhe Koblenz, diku rreth 100 Kilometra verilindje si dhe kryeqyteti i Luksenburgut Luxemburg vetëm diku rreth 50 Kilometer në jugperëndim të Trierit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Trier

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]