Jump to content

Galeriu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galeriu
Purple-red head statue
Porphyry bust of Galerius, found in 1993 at Gamzigrad and held at the National Museum [sr] in Zaječar, Serbia.[1]
U lind në
Galerius Maximinus[2][3]

rr. 258[4][5]
Vdiqearly May 311[7] (aged c. 53)
Vendi i varritFelix Romuliana[6]
ParardhësiDiocletian and Maximian
PasardhësiMaximinus II and Licinius
(both in the East)
Bashkëshorti/jaGaleria Valeria[8]:38
Prindër

Galeriu emri i plotë Galerius Valerius Maximianus (greqisht : Γαλέριος; rr. 258 - maj 311) ishte perandor romak nga 305 deri në 311. Gjatë mbretërimit të tij, ai bëri fushatë, i ndihmuar nga Diokleciani, kundër Perandorisë Sasaniane, duke pushtuar kryeqytetin e tyre Ktesifon në vitin 299. Ai gjithashtu bëri fushatë përtej Danubit kundër Carpi, duke i mundur ata në 297 dhe 300. Edhe pse ai ishte një kundërshtar i vendosur i krishterimit, Galerius i dha fund Persekutimit Dioklecianik kur nxori një Edikt tolerimi në Serdikë në 311.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeriu lindi pranë Serdica, [14] në Dacia Ripensis, që më vonë u quajt Dacia Mediterranea, megjithëse disa studiues modernë e konsiderojnë vendin strategjik ku ai më vonë ndërtoi pallatin e tij të quajtur sipas nënës së tij - Felix Romuliana ( Gamzigrad ), vendlindja dhe varrimi i tij. [6] Babai i tij ishte një bari nga Iliria ndërsanëna e tij Romula ishte larguar nga Dakia romake për shkak të sulmeve të Karpëve . [15] [16] :19Fillimisht ai ndoqi profesionin e të atit, atë të bariut, ku u mbiquajt "Armentarius", bari (latinisht: armentum). [17] Njohja e tij origjinale ishte "Maximinus", por ai e ndryshoi atë në "Maximianus" pasi u bë Cezar .

Ai shërbeu si ushtar nën perandorët Aurelian dhe Probus, dhe në vitin 293, në krijimin e Tetrarkisë, u emërua Cezar së bashku me Konstanc Klorin, duke marrë për martesë vajzën e Dioklecianit, Valeria (më vonë e njohur si Galeria Valeria ) dhe në në të njëjtën kohë duke iu besuar kujdesi i krahinave ilire . Pas disa vitesh fushatë kundër Sarmatëve dhe GotëveDanub, ai mori komandën e legjioneve në kufijtë perandorakë lindorë. Menjëherë pas emërimit të tij, Galerius u dërgua në Egjipt për të luftuar qytetet rebele Busiris dhe Coptos . [18]

Pas abdikimit të Dioklecianit në vitin 305 dhe ngritjes së Konstancit I dhe Galerit në gradën e Augustit, u kërkuan dy Cezar të rinj të zinin vendin e tyre. Dy personat që Galerius i ngriti në gradën e Cezarit ishin shumë krijesat e tij dhe ai shpresonte të rriste autoritetin e tij në të gjithë perandorinë me ngritjen e tyre. [19]

I pari ishte Maximinus Daza, nëna e të cilit ishte motra e Galeriut. Një i ri i papërvojë me pak arsimim formal, ai u investua me të purpurt, u lartësua në dinjitetin e Cezarit dhe iu caktua komandimi i Egjiptit dhe Sirisë. I dyti ishte Severus, bashkëluftëtari i Galeriut; ai u dërgua në Mediolanum për të marrë zotërimin e Italisë dhe Afrikës. Sipas formave të kushtetutës, Severus pranoi supremacinë e perandorit perëndimor, por ai ishte absolutisht i përkushtuar ndaj urdhrave të bamirësit të tij Galerius, i cili, duke i rezervuar vetes vendet e ndërmjetme nga kufijtë e Italisë deri në ato të Sirisë, u vendos fort. pushteti i tij mbi tre të katërtat e perandorisë. [19]

Rëndësia e rastit kërkonte praninë dhe aftësitë e Galeriut. Në krye të një ushtrie të fuqishme të mbledhur nga Iliriku dhe Lindja, ai hyri në Itali, i vendosur për t'u hakmarrë ndaj Severit dhe për të ndëshkuar romakët rebelë. Por për shkak të aftësisë së Maksimianit, Galerius e gjeti çdo vend armiqësor, të fortifikuar dhe të paarritshëm; dhe megjithëse ai eci me forcë deri në Narni, brenda gjashtëdhjetë milje larg Romës, kontrolli i tij në Itali ishte i kufizuar në kufijtë e ngushtë të kampit të tij.

Duke parë se po përballej me vështirësi gjithnjë e më të mëdha, Galerius bëri përparimet e para drejt pajtimit dhe dërgoi dy oficerë për të tunduar romakët me ofertën e një konference dhe deklaratën e respektit të tij atëror për Maksentin, duke i kujtuar se do të merrnin shumë. më shumë nga bujaria e tij e gatshme sesa çdo gjë që mund të ishte marrë nëpërmjet një fushate ushtarake. Ofertat e Galeriuit u refuzuan me vendosmëri, miqësia e tij u refuzua dhe nuk vonoi shumë dhe ai zbuloi se, nëse nuk tërhiqej, do të kishte fatin e Severusit. Nuk ishte një moment shumë shpejt; dhuratat e mëdha monetare nga Maxentius për ushtarët e tij kishin prishur besnikërinë e legjioneve ilire. Kur Galeriu më në fund filloi tërheqjen e tij nga Italia, ishte vetëm me shumë vështirësi që ai arriti të ndalonte veteranët e tij që ta braktisnin. [19] I zhgënjyer, Galeriu i lejoi legjionet e tij të shkatërronin fshatin ndërsa kalonin drejt veriut. Maxentius nuk pranoi të bënte një angazhim të përgjithshëm.

Vitet e fundit të Galeriut e panë atë duke hequr dorë nga aspiratat e tij për të qenë sundimtari suprem i perandorisë, megjithëse ai arriti të ruante pozicionin e të parëve midis të barabartëve. Ai kaloi pjesën e mbetur të viteve të tij duke u kënaqur dhe duke porositur disa punë të rëndësishme publike, të tilla si shkarkimi në Danub i ujërave të tepërta të liqenit Pelso (tani Liqeni Balaton ) dhe prerja e pyjeve të pamasë që e rrethonin. [19]

Galerius vdiq në Dardani, fund të prillit ose në fillim të majit 311 [20] nga një sëmundje tmerrësisht e tmerrshme e përshkruar nga Eusebiu Cesarea [21] dhe Lactantius, [22] ndoshta një formë e kancerit të zorrëve, gangrenë ose gangrena fournier .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Elsner, Jas (2018). The Art of the Roman Empire AD 100-450. Oxford University Press. fq. 58. ISBN 9780198768630. A recently discovered porphyry head of a tetrarch from Romuliana in modern Serbia —the birth and burial place of Galerius (293–311) [...] It is likely that the statue portrays Galerius as Caesar after his victory over the Persians in AD 297/8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Lactantius, de Mortibus Persecutorum, 18. "Now Galerius had lately bestowed part of his own name on that youth [Daia], and called him Maximin, in like manner as Diocletian formerly bestowed on Galerius the name of Maximian".
 3. ^ For an analysis of the official nomenclature of the Tetrarchs, see Salway, Benet (1994). "What's in a Name? A Survey of Roman Onomastic Practice from c. 700 B.C. to A.D. 700" (PDF). Journal of Roman Studies. 84: 137–140. doi:10.2307/300873. JSTOR 300873. S2CID 162435434. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Leadbetter, ff. 18–21.
 5. ^ Barnes 1982, f. 37.
 6. ^ a b c Barnes, New Empire, p. 37.
 7. ^ Lactantius, DMP 35.4. "This edict was promulgated at Nicomedia on the day preceding the kalends of May [30 April]... In a few days after he was consumed by the horrible disease that had brought on an universal putrefaction [...] This event was known at Nicomedia before the end of the month.".
 8. ^ a b Barnes, New Empire {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ The earlier dates for Galerius' appointment have been argued for based on the suggestion that the appointments of Constantius and Galerius were timed to coincide (Barnes 1981, 8–9; Southern 1999, 146). Barnes (1982, 62) argues against a dating of 21 May 293 in Nicomedia originating in Seston, Dioclétien, 88ff., stating that the evidence adduced (the 7th-century Paschal Chronicle Ol.268 and the contemporary Lactantius, DMP 19.2) is invalid and confused. Lactantius is commenting on Diocletian and the place where Diocletian was acclaimed, and that the "Maximianus" in the text is therefore a later gloss; the Paschal Chronicle is not authoritative for this period for events outside Egypt, and may simply be commenting on the day when the laureled image of the new emperors arrived in Alexandria. Moreover, Lactantius (DMP 35) explicitly states that Galerius' dies imperii fell on 1 March. Potter (2004, 650) agrees that locating the acclamation to Nicomedia is false, but believes that Seston's other evidence makes a strong case for a temporal lag between the two Caesars' acclamations.
 10. ^ a b Barnes, New Empire, p. 4.
 11. ^ Sometimes called "Maximian II"
 12. ^ Sandys, John (1927). Latin Epigraphy: An Introduction to the Study of Latin Inscriptions. Cambridge University Press. fq. 232. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Maxwelll, Craven (2019). The Imperial Families of Ancient Rome. Fonthill Media. fq. 414. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Maximianus Galerius in Dacia haud longe a Serdica natus", Eutropii Breviarum IX. 22.
 15. ^ Lactantius, de Mortibus Persecutorum {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), chapter 9
 16. ^ "CHURCH FATHERS: Of the Manner in Which the Persecutors Died (Lactantius)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ PLRE.
 18. ^ Rees, Diocletian and the Tetrarchy, p. 14, citing William Leadbetter, "Galerius and the Revolt of the Thebaid, 293/4," Antichthon 34 (2000) 82–94.
 19. ^ a b c d Gibbon, Edward, "14", Decline and Fall of the Roman Empire {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Gibbon, Edward, "14", Decline and Fall of the Roman Empire
 20. ^ Corcoran, Simon, The empire of the tetrarchs: imperial pronouncements and government, AD 284–324, fq. 187 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Eusebius, Historia Ecclesiae 352–356
 22. ^ Lactantius, De Mortibus Persecutorum 33