Galeria Valeria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galeria Valeria (vdiq më 315) ishte e bija e perandorit romak Dioklecianit dhe gruaja e bashkëperandorit të tij Galerius .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur si Valeria nga Diokleciani dhe Priska, ajo u martua me Galeriun në vitin 293, kur babai i saj e ngriti atë në pozitën e Cezarit . Kjo martesë u organizua qartë për të forcuar lidhjet midis dy perandorëve.

Valeria u ngrit në titullin Augusta dhe Mater Castrorum në nëntor 308. Meqenëse Galerius nuk pati fëmijë me të, Valeria adoptoi djalin e paligjshëm të burrit të saj, Candidianus, si të sajin. Për nder të saj, Galerius e quajti krahinën e Panonisë së Epërme Valeria, të cilën e kishte përmirësuar duke kulluar kënetat dhe duke hequr pyjet. [1]

Kur Galerius vdiq, në vitin 311, Licinit iu besua kujdesi i Valerisë dhe nënës së saj Prisca. Dy gratë, megjithatë, ikën nga Licini te Maximinus Daia, vajza e të cilit ishte fejuar me Candidianus. Pas një kohe të shkurtër, Valeria refuzoi propozimin për martesë të Maksiminit, i cili e arrestoi dhe e mbylli në Siri dhe i konfiskoi pronat. Me vdekjen e Maximinus, Licini urdhëroi vdekjen e të dy grave. Valeria dhe Prisca u larguan duke u fshehur për një vit, derisa u njohën nga banorët e Selanikut . Ajo dhe nëna e saj u kapën nga ushtarët e Licinit, u prenë kokat në sheshin qendror të qytetit dhe trupat e tyre u hodhën në det. [2]

Valeria ishte dashamirës ndaj të krishterëve, ndërsa Galeriu i persekutonte ata. Ajo u kanonizua si shenjtore e krishterë me nënën e saj (shih Shën Aleksandra ).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gibbon, Edward. The Decline and Fall of the Roman Empire, vol. 1, p. 461.
  2. ^ Monumenta Graeca et Romana: Mutilation and transformation : damnatio memoriae and Roman imperial portraiture. BRILL. 1 janar 2004. fq. 221–. ISBN 90-04-13577-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]