Sirmiumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sirmium ka qënë një qytet në krahinën ilire të Panonisë. Së pari përmendet në  shekullin e katërt dhe banohej nga Ilirët .[1] Qyteti u pushtua nga romakët në shekullin e parë para Krishtit dhe më pas u bë kryeqyteti i provincëes Romake të Pannonisë Inferiore. Në 294 AD, Sirmiumi u shpall një nga katër kryeqytetet e Perandorisë Romake. Gjithashtu shërbeu si kryeqyteti i <nowiki>Prefekturës Pretoriane te Ilirikut dhe i Provincës Pannonia Secunda. Sirmiumi ishte i vendosur në brigjet e lumit Sava, pikërisht në vendin ku sot ndodhet Sremska Mitrovica, Vojvodinë.

Sirmiumi ne kulmin e tij kishte 100,000[2] banorë dhe ishte një nga qytetet më të mëdha të kohës. Nga ana tjetër, sipas Colin McEvedy i mbështetur në madhësine e sitit arkeologjik, popullsia nuk i kalonte 7,000, banorë.[3] 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mesto Sremska Mitrovica, upoznaj Srbiju Arkivuar 14 maj 2014 tek Wayback Machine. 1 October 2014
  2. ^ "SREMSKA MITROVICA IN ROMAN TIMES" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2014. Marrë më 1 tetor 2014.
  3. ^ McEvedy, Cities of the Classical World, (London: Allen Lane, 2011), p.346.