Vojvodina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Vojvodina,Serbi të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Vojvodina
Krahina Autonome e Vojvodinës
Flamuri i Vojvodinës Stema e Vojvodinës
Flamuri Stema
 
Situata e Vojvodinës
 
Kryeqyteti Novi Sadi
Sipërfaqja
21,506 km²
ZEE km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia

1,931,809 (2011)
Zona kohore
 • në verë
UTC+1
UTC+2

Vojvodina, zyrtarisht Krahina Autonome e Vojvodinës (Serbisht: About this soundАутономна Покрајина Војводина   / Autonomna Pokrajina Vojvodina ), është një krahinë autonome e Serbisë, gjendet në pjesën veriore të vendit, në Rrafshin e Panonisë në Evropën Qendrore. Kryeqëndra dhe qyteti më i madh i saj është Novi Sadi.

Vojvodina ka një popullsi prej rreth 2 milionë (afërsisht 27% e totalit të Serbisë). Ajo ka identitet multi-etnike dhe multi-kulturor, me mekanizma për promovimin e të drejtave të pakicave. Gjithësej ka më shumë se 26 grupe etnike si dhe gjashtë gjuhë zyrtare.