Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës (hungarisht: Vajdasági Magyar Szövetség </noinclude>; serbisht: Савез војвођанских Мађара) është një parti politike rajonaliste në Vojvodinë që përfaqëson pakicën hungareze .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia u themelua në vitin 1994 në Senta nga József Kasza dhe ish-anëtarë të Bashkësisë Demokratike të Hungarezëve të Vojvodinës si një grup qytetarësh i cili në 1995 u regjistrua si parti politike. [1] Ata morën pjesë në zgjedhjet parlamentare të vitit 1997, në të cilat fituan 1.23% të votave dhe 4 vende në Asamblenë Kombëtare . [2] Në fillim të vitit 2000, ishte një nga anëtarët themelues të Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS) që rrëzoi presidentin Slobodan Millosheviç më vonë atë vit. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2000 ata morën pjesë nën koalicionin DOS dhe partia fitoi 6 vende në parlament. [3]

Epoka pas Millosheviqit dhe ndryshimi i lidershipit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fillimi i viteve 2000, ata filluan të promovojnë një ide për të formuar një Autonomi Rajonale Hungareze në pjesën veriore të Vojvodinës . Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2003, ata nuk e kaluan pragun zgjedhor me 4.23% të votave. [4] Në vitin 2007 ata morën pjesë të vetme dhe fituan 1.3% të votave dhe 3 mandate në parlament. [5] Ata gjithashtu morën pjesë në zgjedhjet provinciale të 2004 në Vojvodinë dhe partia fitoi 8.50% të votave në sistemin e votimit me një raund dhe ishte pjesë e koalicionit qeverisës në parlamentin provincial të Vojvodinës. Në zgjedhjet lokale të vitit 2004, partia fitoi numrin më të madh të vendeve në parlamentet komunale të Suboticës, Sentës, Baçka Topola, Mali Iđoš, Kanjiža (ku reformistët e Vojvodinës fituan të njëjtin numër vendesh) dhe Čoka . Në vitin 2008, partia zgjodhi István Pásztor si presidentin e tyre të ri, ndërsa József Kasza mbeti si president nderi deri në vitin 2010, kur anëtarësimi i tij u revokua. [6] Në vitin 2008, ata morën pjesë në zgjedhjet provinciale në Vojvodinë, në zgjedhjet lokale dhe në zgjedhjet parlamentare dhe ishin pjesë e Koalicionit Hungarez i cili fitoi 7% të votave në zgjedhjet provinciale dhe 1,81% dhe 4 vende në zgjedhjet parlamentare, ndërsa në Kanjizha fituan 50.91%, në Senta 31.87%, Baçka Topola 46.25%, Mali Iđoš 37.18%, dhe Beçej 29.63%. [7] Që nga futja e sistemit shumëpartiak në Serbi, kryetari i komunës së Suboticës ishte shpesh nga Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës. Kjo ka ndryshuar pas zgjedhjeve lokale 2008, kur Partia Demokratike fitoi numrin më të madh të votave në këtë qytet.

Periudha moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, ata morën pjesë në zgjedhjet parlamentare, zgjedhjet lokale, zgjedhjet provinciale dhe zgjedhjet presidenciale . Në zgjedhjet parlamentare ata fituan 1.75% të votave dhe 5 vende në Kuvendin Kombëtar, në Novi Sad fituan një mandat ndërsa në Suboticë fituan 22.52% të votave, në zgjedhjet provinciale fituan 5.83% të votave dhe 7 vende, dhe në zgjedhjet presidenciale, në raundin e parë, Pásztor fitoi 1.62% të votave në raundin e parë ndërsa në raundin e dytë mbështeti Boris Tadić . [8] Që nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2014, ata kanë mbështetur koalicionin qeverisës të udhëhequr nga SNS . Në vitin 2014 fituan 2.1% të votave dhe 6 vende në parlament, në 2016 fituan 1.5% të votave dhe humbën dy mandate dhe më pas në 2020 fituan 2.23% të votave dhe morën 5 vende të tjera në parlament.

Pozicionet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç mbështetjes së interesave të pakicës hungareze, [9] [10] Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës gjithashtu mban një ideologji konservatore, [11] dhe është gjithashtu mbështetëse e rajonalizmit . [12] [13] [14] Politika e saj e jashtme konsiderohet të jetë properëndimore dhe mbështet anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian dhe NATO . [10] [15] Ajo u konsiderua një parti social-demokrate deri në vitin 2010, kur e zhvendosi mbështetjen e saj drejt Partisë Progresive Serbe dhe Fidesz . [16] [17]

Ajo është e pozicionuar në qendrën e djathtë në spektrin politik. [16] [18] Ajo është gjithashtu një anëtare e asociuar e Partisë Popullore Evropiane . [19]

Rezultatet zgjedhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Vota popullore % e votës popullore Numri i vendeve Ndërrimi i sediljes Shënime Statusi
1997 50.960 1.23%
4 / 250
I ri style="background: #ffdddd; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" |Opposition
2000 2,402,387 64.09%
6 / 250
Increase</img> 2 style="background: #ddffdd" class="table-yes2" |
2003 161,765 4.23%
0 / 250
</img> 6

style="background: #ff9090" class="table-no" | Extra-parliamentary

2007 52.510 1.30%
3 / 250
Increase</img> 3 style="background: #ffdddd; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" |Opposition
2008 74,874 1.81%
4 / 250
Increase</img> 1 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2012 68,323 1.75%
5 / 250
Increase</img> 1 style="background: #ffdddd; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" |Opposition
2014 75294 2.10%
6 / 250
Increase</img> 1 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2016 56620 1.50%
4 / 250
</img> 2 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2020 71,893 2.23%
9 / 250
Increase</img> 5 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2022 60,313 1.63%
5 / 250
</img> 4 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support

Zgjedhjet presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti i zgjedhjeve Kandidati Raundi i 1-të Raundi i 2-të Rezultatet
# Vota % Vota # Vota % Vota
2008 István Pásztor 93,039 colspan=2 data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | No Humbur</img>
2012 63,420 colspan=2 data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | No Humbur</img>
2017 Aleksandar Vuçiq 2,012,788 colspan=2 data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | No Fitoi</img>
2022 [lower-alpha 1] 2,224,914 colspan=2 data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | No Fitoi</img>

Kuvendi i Vojvodinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Vota popullore % e votës popullore Numri i vendeve Ndërrimi i sediljes Shënime Statusi
1996 (3)
13 / 120
I ri style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2000 (2)
14 / 120
Increase</img> 1 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2004 54,380 8,50% (4)
11 / 120
</img> 3 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2008 77,390 (3)
9 / 120
</img> 2 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2012 6,30% (5)
7 / 120
</img> 2 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2016 47,034 4.88% (7)
6 / 120
</img> 1 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support
2020 75218 9.29% (3)
11 / 120
Increase</img> 5 style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|Support

Pozicionet e mbajtura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicionet kryesore të mbajtura nga anëtarët e Aleancës së Hungarezëve të Vojvodinës:

Kryetar i Kuvendit të Vojvodinës vite
Sándor Egeresi 2008–2012
István Pásztor 2012 –

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lik i delo: Jožef Kasa" (në serbisht). Vreme. 18 shkurt 2010.
 2. ^ "Izbori 1997: Bojkot dela opozicije, Šešelj i Vučić na vlasti sa socijalistima" (në serbisht). N1. 3 mars 2020.
 3. ^ "10 March 2020" (në serbisht). N1.
 4. ^ "Konačni rezultati izbora 2003. godine" (në serbisht). B92. 2003.
 5. ^ "Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije, 21. januar 2007. godine - mandati" (në serbisht). Republički zavod za statistiku. 2007.
 6. ^ "Ethnic Hungarian party expels honorary president" (në anglisht). B92. 11 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011.
 7. ^ "Izbori za narodne poslanike Narodne Skupštine Republike Srbije" (PDF) (në serbisht). Republički zavod za statistiku. 11 maj 2008.
 8. ^ "Izbori 2012: Rezultati i postizborna trgovina" (në serbisht). Vreme. 14 maj 2012.
 9. ^ Nordsieck, Wolfram (2020). "Vojvodina/Serbia". Parties and Elections in Europe. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2023. Marrë më 19 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Novaković, Igor (2013). Serbia and Hungary: Political and economic perspectives. Belgrade: Friedrich Ebert Foundation. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Losoncz, Alpár (24 maj 2015). "Nem a liberalizmus tizedeli a kisebbségi magyarokat". napló.org (në hungarisht). Marrë më 19 mars 2019.
 12. ^ Florian Bieber; Jenni Winterhagen (2006). Ethnic Violence in Vojvodina: Glitch or Harbinger of Conflicts to Come? (PDF). European Centre for Minority Issues. fq. 29. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kleibrink, Alexander (2015). Political elites and decentralization reforms in the post-socialist Balkans : regional patronage networks in Serbia and Croatia. Houndmills, Basingstoke, Hampshire. ISBN 978-1-137-49572-3. OCLC 915080240. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 14. ^ Schakel, Arjan (2017). Regional and national elections in Eastern Europe: territoriality of the vote in ten countries. Arjan H. Schakel. London. fq. 233. ISBN 978-1-137-51787-6. OCLC 972900295. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 15. ^ Jansen, Thomas; Van Hecke, Steven (2011). At Europe's Service: The Origins and Evolution of the European People's Party. Springer Science & Business Media. fq. 384. ISBN 9783642194146. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Novaković, Igor (nëntor 2019). Overcoming the legacies of the past together: Serbia and Hungary. Institute for European Policy; Slovak Foreign Policy Association; Institute for Foreign Affairs and Trade of Hungary; European Movement of Serbia; WiseEuropa. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Živanović, Maja (2019-04-08). "Fidesz's Serbian Sister-Party to Campaign for Hungary's Orban". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-02-04.
 18. ^ "Ismét Kasza József a VMSZ elnöke". www.origo.hu (në hungarisht). Marrë më 18 mars 2019.
 19. ^ "EPP Political Assembly tackles migration, prepares EPP Congress, and upgrades two member parties". European People's Party. 2 shtator 2015. Marrë më 18 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]