Subotica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Subotica
Szabadka
Qytet
noform
Pamje nga Subotica
Stema_figura
Emblema e Suboticës
Cs-sr-su.png
Flamuri i Suboticës
Vendndodhja
Subotica is located in Serbia
Subotica
Subotica
46°05′00″V 19°39′00″L / 46.083333°V 19.65°L / 46.083333; 19.65Koordinatat: 46°05′00″V 19°39′00″L / 46.083333°V 19.65°L / 46.083333; 19.65
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Komuna Subotica
Distrikti Vojvodina
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi (+381)

Subotica është qytet dhe qendër komune në Vojvodinë, i dyti qytet per kah numri i popullsise, me rreth 148.401 banorë në komunë. Ai ndodhet rreth 10 km larg nga Hungaria, në veri gjerësi prej 46°5'55" dhe gjatësi lindore prej 19°39'47".