Koalicioni hungarez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Koalicioni Hungarez ishte një koalicion politik i përbërë nga 3 parti politike etnike hungarezeVojvodinë: Aleanca e Hungarezëve të Vojvodinës, Partia Demokratike e Hungarezëve të Vojvodinës dhe Shoqëria Demokratike e Hungarezëve të Vojvodinës . Lider i Koalicionit Hungarez është István Pásztor .

Qëllimet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koalicioni hungarez mbron krijimin e një rajoni autonom multietnik në Serbinë veriore (shih: Autonomia Rajonale Hungareze ), e cila do të përfshinte komunat me shumicë etnike hungareze ( Kanjiža, Senta, Ada, Bačka Topola, Mali Iđoš, Čoka ), si dhe të përziera etnikisht komunat e Suboticës dhe Beçej dhe komuna e Novi Knezhevcit, në të cilën shumica e popullsisë janë serbë . Qendra e këtij rajoni autonom do të ishte Subotica. [1]

Pjesëmarrja në zgjedhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet parlamentare serbe të vitit 2008, koalicioni hungarez fitoi 4 vende në parlamentin serb. Më 25 prill 2008 Koalicioni Hungarez mori mbështetjen e partisë kroate Bashkimi Demokratik i Kroatëve për këto zgjedhje.

Zgjedhjet provinciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet provinciale në Vojvodinë në vitin 2008, Koalicioni Hungarez fitoi 7% të votave në raundin e parë zgjedhor.

Zgjedhjet lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e zgjedhjeve lokale të vitit 2008 në Vojvodinë

Në zgjedhjet lokale të vitit 2008 në Serbi, pritjet e koalicionit hungarez ishin që të fitonte shumicën e votave në parlamentet lokale të komunave të Serbisë me shumicë etnike hungareze, por ky ishte rasti vetëm në komunën e Kanjizhës, ku koalicioni hungarez fitoi 50.91% të vota. Koalicioni fitoi gjithashtu pluralitetin e votave në komunat Senta (31.87%), Baçka Topola (46.25%) dhe Mali Iđoš (37.18%), ndërsa në komunat Çoka dhe Ada, koalicioni hungarez ishte opsioni i dytë më i madh politik, pas Partia Demokratike (Në Çoka, Partia Demokratike fitoi 29,08% të votave dhe Koalicioni Hungarez fitoi 24,47% të votave; në Ada, koalicioni i udhëhequr nga Partia Demokratike fitoi 29,25% të votave dhe Koalicioni Hungarez fitoi 25,70% të votave).

Në komunën e përzier etnikisht të Suboticës, koalicioni hungarez ishte gjithashtu opsioni i dytë më i madh politik pas koalicionit të udhëhequr nga Partia Demokratike (koalicioni i Partisë Demokratike fitoi 40.16% të votave dhe Koalicioni Hungarez fitoi 27.14% të votave në Suboticë), ndërsa në komunën e përzier etnikisht të Beçejit, Koalicioni Hungarez fitoi shumicën e votave (29,63%). Në komunën e Novi Kneževac me shumicë etnike serbe (e pretenduar nga koalicioni hungarez si pjesë e rajonit të ardhshëm autonom), koalicioni hungarez ishte opsioni i tretë më i madh politik me 17,63% të votave (Opsioni më i madh politik në komunën e Novi Kneževac ishte koalicioni i udhëhequr nga Partia Demokratike me 27,18% të votave dhe e dyta më e madhe ishte Partia Radikale Serbe me 22,46% të votave). [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mađarska Koalicija". Arkivuar nga origjinali më 2008-05-18. Marrë më 2008-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "CeSID :: Rezultati". Arkivuar nga origjinali më 2008-06-01. Marrë më 2008-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]