Jump to content

Novi Sadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Novi Sad)
Fotomontazh i Novi Sadit (Emri i Kishës së Marisë, Kulla e Sahatit në Petrovaradin, Kisha ekumenike Zoja e Borës, Bashkia, Kalaja e Petrovaradinit, Ndërtesa e Matica srpska, Sheshi i Lirisë, Pallati i Peshkopëve, Sinagoga e Novi Sadit)

Novi Sadi, një qytet në të majtë të bregut të Danubit, kryeqyteti i Krahinës Autonome të Vojvodinës (Republika e Serbisë).

Novi Sadi për herë të parë përmendet në dokumentet e shkruara ne vitin 1640, si lagje perreth ures në anën e majte të Danubit. Zyrtarisht futet në kadastër si një vendbanim vetem ne vitin 1694. U ndertua nga iliret

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Begeč, Budisava, Bukovac, Veternik, Kać, Kisač, Kovilj, Ledinci, Novi Sad, Petrovaradin kalaja, Rumenka, të Sremska Kamenica, e Vjetër Ledinci, Stepanovićevo, Futog dhe Čenej.

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Exit Festival

Festat e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1. shkurt - dita kur me 1748 u deklarua si një qytet i lirë mbretërore. 
  • 9. nëntor - Dita e qytetit.
  • 23. tetor - Dita e çlirimit nga fashizmi – dita kur në vitin 1944 Novi Sadi u çlirua prej pushtimit fashist.
  • 25. nëntor - dita kur më 1918 u mblodh Kuvendi e i madh i Serbëve, Kroatëve dhe Sllavëve tjere te Banatit, Backes dhe Baranja. Në lidhje me këtë datë, si dhe rreth 9 nëntorit, Kuvendi i Qytetit  ndan çmimin Karta e Nentorit si karta më e lartë për arritje në fushën e aktiviteteve sociale.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]