Jump to content

Sremi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Syrmia)
Harta e rajonit Syrmia

Sremi është një rajon i fushës jugore të Panonisë, e cila shtrihet midis lumenjve Danub dhe Sava . Ai është e ndarë mes Serbisë dhe Kroacisë . Pjesa më e madhe e rajonit është e rrafshët, me përjashtim të malit të ulët Frushka gora që shtrihet përgjatë Danubit në pjesën veriore të tij.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e Sremit

Fjala "Srem dhe Syrmia" rrjedh nga qyteti antik i Sirmiumit (tani Sremska Mitrovica ). [1] [2] Sirmium ishte një qytet kelt ose ilir i themeluar në shekullin e tretë para Krishtit.

Srem dhe Srijem përdoren për të përcaktuar rajonin përkatësisht në Serbi dhe Kroaci. [3] Emra të tjerë për rajonin përfshijnë:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e Syrmia ndodhet në rrethin e Sremit të Krahinës Autonome të VojvodinësSerbi . Një zonë më e vogël rreth Novi Sadit është pjesë e rrethit të Baçkës së Jugut dhe një zonë tjetër më e vogël rreth Novi Beogradit, Zemunit dhe Surçinit i përket qytetit të Beogradit . Pjesa e mbetur e Syrmia është pjesë e Qarkut Vukovar-Syrmia në Kroaci.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stewart Traill, Thomas (1860). The Encyclopaedia Britannica: Or, Dictionary of Arts, Sciences, and General Literature, Volume 20. Little, Brown, & Company. fq. 327. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Protić, Marijana; Smičiklas, Nemanja; Bulajić, Vladimir (2017). "Conservation, Restoration, and Presentation of Two Mosaics from Room 16, Imperial Palace, Sirmium". përmbledhur nga Teutonico, Jeanne Marie; Friedman, Leslie; Abed, Aïcha Ben (red.). The Conservation and Presentation of Mosaics: At What Cost?: Proceedings of the 12th Conference of the International Committee for the Conservation of Mosaics, Sardinia, October 27–31, 2014. Getty Publications. fq. 387. ISBN 9781606065334. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gecser, Ottó; Laszlovszky, József; Nagy, Balázs; Sebők, Marcell; Szende, Katalin, red. (2010). Promoting the Saints: Cults and Their Contexts from Late Antiquity until the Early Modern Period. Central European University Press. fq. 84–85. ISBN 9789633863923. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)