Panonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Perandoria romake në kohen e sundimit Adrianit (sundoi gjat viteve117-138)

Panonia (Latin: Pannonia) ishte një nga provincat më të mëdha romake; shtrihet në hapsirën e kufizuar nga veriu dhe lindja me lumin Danub,në perëndim me kufirin e mbretërisë kelte Norikum, ndërsa ne jug me Dalmacinë, gjegjësishtë është shtrirë në teritorin e Hungarisë së sotme dhe në nji pjesë të Austrisë, Kroacisë, Serbisë, Sllovenisë, Sllovakisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsiderohet se emri Panoni rrjedh nga gjuha ilire, nga “Pen” e cila përdoret në fjalët , “këneta”, “mocale”, “lagësht”.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]