Flamuri i Vojvodinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Vojvodinës

 Flamuri i Vojvodinës është flamuri që është në përdorim në Krahinën Autonome e Vojvodinës. Aktualisht ekzistojnë dy flamuj në përdorim zyrtar në Vojvodinë, Flamuri i Vojvodinës dhe Flamuri Tradicional i Vojvodinës.[1] Dy flamujve u jepet statusi i barabartë në Vendimin e Asamblesë Krahinor për Paraqitjen dhe përdorimin e simboleve dhe simboleve tradicionale të AP Vojvodina të miratuar në vitin 2016. [2]

Flamuri dhe flamuri tradicional i Vojvodinës janë të bazuara në trengjyrëshin serb.[3] Ai përbëhet nga tre fije horizontale të kuqe, blu dhe të bardhë, ku pjesa blu është dukshëm më e gjerë në Flamur dhe të tre fijet janë të së njëjtës gjerësi në flamurin Tradicional. Pjesa blu e Flamurit të Vojvodinës përmban tre yje të verdhë që përfaqësojnë tre rajonet gjeografike të Vojvodinës: Baçka, Banat dhe Sremi . [4] Flamuri i Vojvodinës u miratua më 27 shkurt 2004. [4] Flamuri Tradicional i Vojvodinës ka dy variante, me dhe pa stemën tradicionale të Vojvodinës në mes. Të dy variantet kanë status të barabartë. [2] Flamuri Tradicional u miratua më 15 shtator 2016. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sipas Kushtetutës së Vojvodinës serbe, flamuri ishte trengjyrësh serb (e kuqe-blu-bardhë). [5]
  • Flamuri i Vojvodinës Serbe u prezantua në vitin 1848, [6] dhe shfaqte një stemë e cila ishte në thelb armët perandorake austriake të Habsburgëve, me stemën e serbëve (kryqi serb) në gjoksin e shqiponjë e zezë. Mbajtës i armëve serbe ishte shqiponja e zezë austriake, në vend të asaj të bardhë serbe, për t'i treguar besnikërisë së Voivodallëkut të sapokrijuar ndaj Oborrit Perandorak në Vjenë. Në sfond verdhezi u shtua edhe stema. Kështu flamuri ndryshonte nga flamuri i Principatës së Serbisë, e cila përdorte trengjyrëshin kombëtar serb dhe kishte një krahë të ndryshëm në mes të flamurit të saj shtetëror.

Më 17 mars 2015, Kuvendi i Vojvodinës nuk arriti të mbledhë dy të tretat e votave për legjislacionin e përdorimit paralel të stemës dhe flamurit historik të vitit 1848.[7]

Flamuri blu-verdhë-gjelbër (vertikal dhe horizontal) është përdorur si flamur jozyrtar i Vojvodinës nga disa parti politike rajonaliste si Lidhja e Social Demokratëve të Vojvodinës, Koalicioni Vojvodina, etj. Ky flamur u prezantua gjatë viteve 1990 (në kohën kur Vojvodina nuk kishte flamurin e saj zyrtar) me propozimin që ai të bëhej flamuri i ardhshëm i Vojvodinës. [8] Që nga miratimi i flamurit zyrtar të Vojvodinës në 2004, flamuri i propozuar është braktisur kryesisht si një simbol jozyrtar i krahinës dhe sot përdoret vetëm në mënyrë sporadike si flamur i partisë LSV . Flamuri i propozuar i viteve 1990 bazohet në flamurin e ngjashëm që daton në 11 maj 1848, kur u miratua si flamuri i revolucionarëve serbë nga Shajkashka [8] (pjesa qendrore e Vojvodinës, në lindje të Novi Sadit). Më saktësisht, ai flamur përdorej nga batalioni i Shajkashit që i përkiste Regjimentit Gjermano-Ilirik të Kufirit Ushtarak Banatian. Megjithatë, flamuri origjinal kishte një ngjyrë kafe në vend të gjelbër. [8] Ka edhe variante horizontale të flamurit.

Ata që propozuan flamurin gjatë viteve 1990 pretenduan se ngjyrat blu, të verdha dhe jeshile përfaqësonin përkatësisht qiellin, misrin dhe tokën e kullotës (kullotave). Një interpretim tjetër është se ato ngjyra që përfaqësojnë përkatësisht qiellin, diellin dhe tokën pjellore të Vojvodinës.

Gjatë viteve 1990, ky flamur ishte një nga simbolet e lëvizjes rajonaliste Vojvodinase që po kundërshtonte regjimin e MillosheviçitBeograd. Sot ky flamur përdoret si flamur partiak i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, e cila mbronte që Vojvodina të bëhej një republikë përbërëse e Serbisë së re të rajonalizuar dhe të federalizuar. [8] Mirëpo, edhe kjo parti tani e përdor flamurin zyrtar të Vojvodinës, si simbol të rajonit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Šinković, Norbert (15 shtator 2016). "Uz grb Vojvodine i trobojka srpska" (në serbo-kroatisht). Radio Free Europe. Marrë më 30 shtator 2016.
  2. ^ a b "POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA O IZGLEDU I KORIŠĆENJU SIMBOLA I TRADICIONALNIH SIMBOLA AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE". Službeni liist AP Vojvodine (51). 15 shtator 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Vojvodina (Autonomous Province, Serbia)". Flagspot.net. Marrë më 2012-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Zastava Vojvodine". Zastava Vojvodine. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2022. Marrë më 2012-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Projekti ustava za Vojvodovinu Srbiju nastali u toku srpskog narodnog pokreta 1848-1849, Боје Војводовине еесу одозго црвена, у среди плаветна, одоздо бела. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Narodni muzej Pancevo". Muzej-pancevo.org.rs. Arkivuar nga origjinali më 2012-08-21. Marrë më 2012-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Demokrate pogazile reč i GRB". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b c d "Vojvodina (Region, Yugoslavia [Serbia]): Political parties". 1uptravel.com. Marrë më 2012-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)